Mekan 360

DİKİLİ KALEM ADASI

Görüntülenme - 66614 Yorum Ekle

Hakkımızda

DİKİLİ 

Dikili, İzmir'in kuzeyinde yer alan bir ilçemizdir. Konumu Ege Denizi kıyısında ve Midilli Adası karşısında yer alır. Komşu ilçeler Ayvalık, Bergama ve Aliağa'dır. Dikili'nin yerel konumu 39 derece 03 saniye kuzey enlemi ile 26 derece 52 saniye doğu boylamı arasına düşer. 

İlçe merkezinin konumu ise batısında Ege Denizi, güneyi Karadağ'ın eteği olan Kızılçukur ve Ali Petre bayırı, doğusu Uçar ve Katrancı Bayırı, kuzeyi de ov ile çevrilidir. Sınırları ise kuzeyden Madra Çayını izleyerek Kozak yükseltisine ve Kaplan Köyünün altındaki köprüye kadar uzanır. Büveler, Kemente ve Kartal Yaylarını içine alarak Geyikli Dağına ulaşır. Güneyden Kemikli Burnundan Bakırçay'ın ağzına ve Bakırçay boyunca Aşağıkırıklar Köyü yakınına kadar gelir. Batıdan Madra Çayı ağzından Dikili, Bademli ve Çandarlı, doğudan Aşağıkırıklar Köyü yakınından Soğancı ve Yenice Köyleri arasından Geyikli Dağına ulaşır.

İzmir'e 118 km, Ayvalık'a 42 km, Altınova'ya 25 km, Bergama'ya 29 km ve Kınık'a 42 km uzaklıktadır. Denizyolu olarak İzmir'e 66 mil, İstanbul'a 228 mil ve Midilli'ye 18 mil uzaklıktadır.     İlçenin yüzölçümü 541 km²'dir. Rakımı 2 metredir. Hava sıcaklığı yıllık ortalama 16.4 derece olan Dikili'de tipik Akdeniz iklimi hüküm sürer. Uzun yıllar basınç ortalaması 1014,2 milibardir. Yıllık yağış ortalaması 630,7 mm, nispi nem %72 dir. Ege bölgesine özgü imbat rüzgarları Dikili'de hissedilir.

Dikili'ye bağlı 25 köy, ve 1 Kasaba bulunmaktadır. Yapılan son nüfus sayımına göre Dikili nüfusu 12.500'dür. 

DİKİLİ KALEM ADASI 

Antik dönemde "Işık saçan" anlamına gelen Anginnsai Adaları’ndan biri olan, 480.000 m2 alana sahip Kalem Adası İzmir’in Dikili ilçesinde denizcilerin saklı cenneti Bademli koyu kıyılarında bulunmaktadır. Ana karaya uzaklığı 450 metredir.Midilli adasına uzaklığı sadece 13 deniz milidir. Özellikle ada üzerindeki kızıl gün batımını Sunset barda Ege mezeleri eşliğinde rakı, ouzo veya özel kav şarapları yudumlarken derinden gelen Buzuki’nin sesi tüm duygularınızı doruğa çıkaracaktır.

Eşsiz doğa güzelliklerini, egzotik ağaçlar, yüksek palmiye ağaçları, zeytinler, taş yollar,turkuaz rengi deniz ve incecik kumlu sahiliyle Ada’da, bir yandan İzmir’in Bademli Köyü kıyılarına bakarken bir yandan Yunan adalarının esintisini hissedebilirsiniz.

Etiketler

dikili kalem adası ada deniz

Fotoğraflar

Görüşler (5)

İrem Pınar

Arkadaşımda denediğim ve bayıldığım Cross Dolma Kalem'in istediğim rengini burada buldum.

4 yıl önce

melek kaya

Paralı gecebildigin bir ada. Günlük sadece geçiş ve plaj kullanımı ben gittiğimde 250 tl idi değmez çok güzel duruyo ama yok ya abartmayin

5 yıl önce

Ozan Sekkin

Maldivler burası kadar güzel değil. Korunması şart

5 yıl önce

volkan k.k.

Kalem adası genel olarak ufak ama şirin bir ada. Ulaşımı kendileri sağlamakta. Otoparklarına aracınızı bırakıp ada ya geçiyorsunuz. Otel ufak ama güzel. Taşbina da şato kule odalar güzel. Temiz odalar biraz az camlı gibi. labiret gibi ulaşıyorsunuz ama ağaçlar yeşil alanlar harika. Gelelim sahile. Ufak küçük az kişilik az alanlı biryer. Koca adada sıkışıyorsunuz. Zaten maldivler kısmı kapalı. Kumsal ufak ve kumu kokuyor. Öğle yemeği içşn çok bekliyorsunuz. Akşam yemeği için ise daha daha çok! Herkes şikayetçiydi. Ama olmayınca olmuyor sanırım. Çalışanlar iyi niyetli ama koordinesiz ve yavaş. Yemekler standart. İçecekler ekstra. Küçük su 10 tl kola 13 tl gibi. Pizza 45 tl mantı 35 tl. Diğer şeyleri siz düşünün. Su hariç diğerleri olabilir kime göre neye göre pahalı sorun değil. Ama su resmen mecbur olduğun şey için çok pahalı. Netice; denenebilirde denenmeyebilirde. Meraktan gidilmez! Dinlenmeye gidilir.. Belki..

5 yıl önce

finolokı posi

FİYATLARI PAHALI OLSA DA HARİKA BİZ BADEMLİDEN GEÇERKEN HEM BADEMLİ GARDEN SUİT OTELDE HEM KALEM ADASINDA KALDIK BADEMLİDE GİDİLECEK YERLER ARASINDA

5 yıl önce

Yorum Ekle