Mekan 360

DİKİLİ ATATÜRK HEYKELİ

Görüntülenme - 20962 Yorum Ekle

Hakkımızda

Dikili, İzmir'in kuzeyinde yer alan bir ilçemizdir. Konumu Ege Denizi kıyısında ve Midilli Adası karşısında yer alır. Komşu ilçeler Ayvalık, Bergama ve Aliağa'dır. Dikili'nin yerel konumu 39 derece 03 saniye kuzey enlemi ile 26 derece 52 saniye doğu boylamı arasına düşer. 

İlçe merkezinin konumu ise batısında Ege Denizi, güneyi Karadağ'ın eteği olan Kızılçukur ve Ali Petre bayırı, doğusu Uçar ve Katrancı Bayırı, kuzeyi de ov ile çevrilidir. Sınırları ise kuzeyden Madra Çayını izleyerek Kozak yükseltisine ve Kaplan Köyünün altındaki köprüye kadar uzanır. Büveler, Kemente ve Kartal Yaylarını içine alarak Geyikli Dağına ulaşır. Güneyden Kemikli Burnundan Bakırçay ın ağzına ve Bakırçay boyunca Aşağıkırıklar Köyü yakınına kadar gelir. Batıdan Madra Çayı ağzından Dikili, Bademli ve Çandarlı, doğudan Aşağıkırıklar Köyü yakınından Soğancı ve Yenice Köyleri arasından Geyikli Dağına ulaşır.

İzmir'e 118 km, Ayvalık'a 42 km, Altınova'ya 25 km, Bergama'ya 29 km ve Kınık'a 42 km uzaklıktadır. Denizyolu olarak İzmir'e 66 mil, İstanbul'a 228 mil ve Midilli'ye 18 mil uzaklıktadır. İlçenin yüzölçümü 541 km²'dir. Rakımı 2 metredir. Hava sıcaklığı yıllık ortalama 16.4 derece olan Dikili'de tipik Akdeniz iklimi hüküm sürer. Uzun yıllar basınç ortalaması 1014,2 milibardir. Yıllık yağış ortalaması 630,7 mm, nispi nem %72 dir. Ege bölgesine özgü imbat rüzgarları Dikili'de hissedilir.

Dikili'ye bağlı 25 köy, ve 1 Kasaba bulunmaktadır. Yapılan son nüfus sayımına göre Dikili nüfusu 12.500'dür.

Etiketler

ataürk heykeli atatürk heykel dikili meydan dikili

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Enis Bolat

Güzel bir meydanda bulunuyor, fakat Dikili'nin genelinde gördüğüm viranelik burada da kendini gösteriyor. Heykelin önündeki karo taşları çatlamış patlamış. Heykel kaidesine demir paravanlar iple bağlanmış. Böyle pankart Atatürkçüleri olmaz olsun!

5 yıl önce

BYBRS

Dikili için ufak yetersiz bir meydan

5 yıl önce

Nesrin Yoruç

Tek faaliyet yapılan meydan

6 yıl önce

Fazlı Memiş

Harika

6 yıl önce

SEYFİ ÖZÇELİK

Yaşasın Atatürk

6 yıl önce

Yorum Ekle