Mekan 360

ÇATALCA YALIKÖY

Görüntülenme - 9558 Yorum Ekle

Hakkımızda

Yalıköy,İstanbul'un Çatalca ilçesine bağlı bir köydür.Çatalca ilçe merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta olan Yalıköy, Kırklareli il sınırına çok yakın olup Istranca Dağları'nın tatlı eğimlerine yaslanmış,ormanlarla çevrili bir alana yayılmaktadır.Esas yerleşme ve köyün merkezi geniş bir kumsalın yer aldığı kıyıdan yaklaşık 1 km içeridedir.
Köyün ekonomik faaliyetleri arasında tarım, hayvancılık ve balıkçılık gelir.Köyün çevresindeki orman ve sahilindeki kum köyün başlıca ekonomik faaliyetlerini oluşturur."Podima Taşı" olarak adlandırılan bu kaliteli kum Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş'nin yarattığı istihdamla köyün en önemli geçim kaynağını oluşturmaktadır.
Köy çevresinin yürüyüş, avcılık (özellikle yabandomuzu) gibi faaliyetlere uygun doğası, İstanbul'un orta ve üst gelir grupları için özellikle hafta sonu turizmi açısından Yalıköy'e cazibe özelliği kazandırarak, köyün içinde ya da civarında bu amaca yönelik sayfiye evleri inşa edilmeye başlanmıştır.

Etiketler

yalıköy istanbul arası mesafe istanbulda tatile gidilecek yerler istanbulda denize nerede girilir çatalcadan yalıköye nasıl gidilir

Fotoğraflar

Görüşler (0)

Yorum Ekle