Mekan 360

ÇATALCA ÖRENCİK KÖYÜ

Görüntülenme - 6815 Yorum Ekle

Hakkımızda

Eski adi Tarfa olan Köye Gökçe ali , Subasi , Oklali , Kestanelik , Çanakça ,

Dag yenice köyleri geçildikten sonra Karaca köye giden yoldan saga sapilarak yamaçta kurulmus köye içinden geçen asfalt yolla gidilir.

200 hane olan yerlesimde binalarinin %60 i Betonarme % 35 i Yigma %5 de

Ahsap binalardan olusmaktadir. Ekseriyeti tek kat bahçeli olmasina karsin Dört kata kadar olanlari da vardir. Ekseriyeti yeni binalardir.

30Kasim 1997 Nüfus tespitinde 838 Nüfusa sahip yerlesimde yas gurubunda oranlandiginda 0 - 25 yas % 40 25 - 50 yas % 40 Elli yas üstü % 20 olan nüfusa sahiptir. Su an yasayan halki Bulgaristan in Provadiya , Partizani , Kustepe mevkilerin den karayolu ile ve At veya kagni arabalariyla topluca Çatalca ya gelmisler.

Yetkililer iskan olarak Bahsayis ile Izzettin arasindaki Tozalak mevki,ini iskan olarak vermis fakat burasi Bulgaristan daki yere benzemedigi ve Ormanin olmayisindan dolayi begenilmemis ve degistirilerek buraya gelinip iskan olmuslar. Burasi bosaltilmis bir yerlesim yeri imis ama ne Kilisesi nede Okulu varmis , Halk arasinda Masatlik denilen Rum mezarligi da mevcut.

Ilçeye uzakligi 29 Km olan yerlesime saat tarifeli minibüs veya Yali köy , Karaca köye Gidip gelen Otobüsleri köyün içinden geçerek ulasimi saglamakta.

Köyün içinden geçen anayol asfalt ara yollari stabilize kapli Kanalizasyonu yok herkes Fosseptik kullaniyor. Her evinde elektrigi mevcut isteyen aileler telefon hizmetinden yararlanmis köy Kotu 0212 769 - - - - dir.

Yerlesimde Milli egitimin dört katli bir ilk ögretim okulu ve lojmanlari mevcut . Kütüphane ve Kres bulunmuyor. Saglik ilgili evi var ama Ebesi yok.

Içme ve kullanma suyu Terkoz gölünden temin ediliyor . Köy hizmetlerinin yaptigi tesis ile gölden alinan su filitre tesisinde geçirilip temizlendikten sonra klorlanarak köyün üst kisminda yapilan 50 M3 gömme depoya terfi ettirilip buradan da cazibe ile ve P.V.C. boru kapali sebeke sistemiyle her eve ulasmis.

Ilk yerlesimde yapilan camisi 1988 de yikilarak yerine modern bir yapiyla kubbeli olarak yenilenmis .Bes vakitte hizmet veriyor . Zarif birde minaresi var.

Etiketler

osmanlı çatalca tarihi istanbul tarihi silivri köyleri tahir faki rumlar istanbul köyleri örenciğe nasıl gidilir

Görüşler ()

Yorum Ekle