Mekan 360

ÇATALCA İHSANİYE KÖYÜ

Görüntülenme - 9201 Yorum Ekle

Hakkımızda

İhsaniye Köyü,İstanbul'un Çatalca ilçesine bağlı bir köydür.İhsaniye Köyü,İstanbul'un Çatalca ilçesine bağlı bir köydür.
Köyün ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bugünkü yerleşim, 1924 yılındaki nüfus mübadelesi sonucu Yunanistan’ın Selanik vilayetinin Langaza kasabasının Lambur köyünde yaşayan Türklerin gelmeleriyle oluşmuştur.Eskiden bir Rum köyü olan köye, yapılan Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi anlaşması ile Yunanistan'da Lambur köyünde yaşayan halk deniz yoluyla göç etmiş ve iskan olarak kendilerine burası verilmiştir; fakat burada yerleşim olduğu için iki ay kadar Rumlarla beraber yaşamış,Rumlar Yunanistan'a göç edince köyün tamamı iskan olmuştur. Eski adı ‘Ermeni Köy’ olarak bilinmektedir.1929 yılında ise köyün ismi İhsaniye olarak değiştirilmiştir.
Kayda değer bir tarihi eseri yoktur. Rumlardan kalma klisesi yıkılıp yok olmuştur.Eski rum evleri de günümüze gelinceye kadar tamamen yıkılarak yenilenmiştir.

Etiketler

ihsaniye köyü çatalca istanbul istanbul ihsaniye köyü mesafe çatalca istanbul arası mesafe istanbul rum köyleri ermeni köyü çatalca

Fotoğraflar

Görüşler (0)

Yorum Ekle