Mekan 360

ÇATALCA ELBASAN KÖYÜ

Görüntülenme - 9190 Yorum Ekle

Hakkımızda

Elbasan, İstanbul’un 60 kilometre batısında Çatalca ilçesine bağlı, 758 nüfuslu bir köy. Deniz seviyesinden 324 metre yükseklikte tepe yamacında olduğundan, iklim olarak İstanbul’a göre daha rüzgarlı ve nem oranı daha düşüktür.

Mağaralar

Elbasan ismini, mübadeleden sonra, üç kilometre uzağında bulunan mağaralardaki el figürlerinden almıştır. Ancak dik, yüksek, ot ve çalıdan zor ulaşılır yerde bulunan kalıntılar maalesef çoğu köylüler tarafından bilinmiyor.
Bunun dışında köy yakınında ’Şeytan Deresi’ diye adı geçen bir akan su kenarında şirin piknik alanı da var.

Tarihi çeşme

Elbasanlılar 1907 yılında Osmanlılardan kalma mermer havuzlu çeşmenin suyunu içiyorlar. Özellikle evlerdeki musluklardan akan sular kesildiği günlerde köy meydanlığındaki tarihi çeşme, halkı çileden çıkarmaktan kurtarıyor.

Toprağı verimli

Köylülerin çoğu, dedeleri gibi halen tarım ve hayvancılıktan geçiniyor. Ancak atların, öküzlerin ve koyunların yerini inekler aldı. Ellerle veya makinelerle sağılan sütler önemli bir geçim kaynağı oldu. Tarımcılıkla uğraşanlar buğday, arpa , yulaf , ayçiçeği ve karpuz yetiştirip gelir elde ediyorlar. Ayrıca Elbasan bal gibi tatlı domatesiyle meşhurdur. Eskiden Rumlardan kalma bağlarda üzümcülük de yapılıyordu. Ancak üzüm işleme tesisi bulunmadığından, bakım, budama ve ilaçlama masraflarının ağırlığı nedeniyle de bağlar sökülüp tarım alanlarına çevrildi. Sebze, meyve ve tavuk ancak kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yetiştiriyor modern köylüler.

Diğer iş alanları

Öte yandan yeni nesil ek gelir olarak ilçe etrafındaki fabrikalarda işçi olarak çalışmayı tercih ediyor. Elbasan ile Çakılköyü arasındaki sanayi bölgesinde örneğin iplik tekstil fabrikası, metal yapı ve ilaç üretim sanayisi bulunmakta. Bunun dışında gençler İstanbul’ un ilçe ve beldelerinde usta veya esnaf olarak, ya da devlet dairelerinde veya özel şirketlerde kazancını sağlıyor.

Yüksek tahsilliler

Elbasan kökenli olan, ancak başka kentlerde veya yurtdışında büyüp tahsil yapan üçüncü kuşak arasında üniversite öğretim üyesi, tıp doktoru, gazeteci ve inşaat mühendisi var. ’Türk İş’ kurucusu Seyfi Demirsoy da Elbasan’da yetişmiştir.

Alış veriş imkanları

Köylülerin günlük yiyecek ihtiyaçlarını her salı kurulan gıda pazarın yanı sıra bir market ve iki bakkal gideriyor. Bayanlar toplu alış verişlerini genelde perşembe günleri Çatalca’nın seçeneği bol olan gıda, eşya ve giyim pazarında yapıyor. Dolmuşlar iki saat aralıkla çalışıyor.

Bilgi, sohbet, spor olanakları

Gençler boş zamanlarını köydeki kahvehanelerde ya da köy merkezinde yeni hizmete giren ’İnternet Cafe’ de geçiriyorlar. Bu, Elbasanlılar için hem dünyadan bilgi edinme hem sohbet etme imkanını sağlıyor.
Delikanlılar ayrıca futbol sahalarında yeşil kırmızı renklerle başarılı şekilde mücadele ediyor. Bu yaz ilk defa düzenlenen Patriot Clup Mini Saha Futbol Turnuvası’nın şampiyonu kurtlarla dans anlamına gelen Likuspiyakos takımı oldu. Yedi rakibi mağlup eden futbolcuların kupa sevinci, davul klarnet eşliginde patriyot börekleri yenerek kutlandı. Geleneksel olarak düzenlenmesi planlanan turnuvada Meydans takımı ikinci olurken, Akıncılar üçüncülüğü elde etti. Damarcılar ise en centilmen takım seçildi.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler

Çatalca elbasan köyü doğa temiz hava köy yaşam alanı 360 vr sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Fotoğraflar

Görüşler (0)

Yorum Ekle