Mekan 360

ÇARŞI HAMAMI ADANA

Görüntülenme - 42997 Yorum Ekle

Hakkımızda

Adana Eski Belediye Caddesi’nde, Saat Kulesi’nin karşısında yer alan bu hamam, Adana’nın en eski hamamıdır. Ramazanoğlu Halil Bey’in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından 1529’da yaptırılmıştır. Yapıldığı tarihten itibaren yalnızca hamam ismi ile tanınmıştır. Çeşitli dönemlerde onarım geçirmiş, 1945 yılında ise Nuri Has tarafından restore ettirilmiştir.

Hamam düzgün taşlarla örülmüş mermerlerle kaplanmıştır. Giriş kapısı üzerindeki kitabesi taş oymacılığının en güzel örneklerindendir. Hamam, 16.00x43.00 m. ölçüsünde olup, üzeri beş kubbe ile örtülmüştür. Yapıldığı dönemlerde suyu büyük dolaplarla ve oluklarla Seyhan Irmağı’ndan getirilmiştir.

Etiketler

carsi hamam tarih kultur alan mekan 360 sanal tur mekan360 sanaltur

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Oktay Zengin

Gayet güzel yeni devr alınmış tokatlılar tarafından fiyatlarda uygun buhar odası ve göbek taşı yapılmıştır bence hamam adetini yerine getirmeliyiz

5 yıl önce

mehmet tavusdağı

Adana Eski Belediye Caddesi'nde, Saat Kulesi'nin karşısında yer alan bu hamam, Adana hamamlarının en eski ve en büyüğüdür. Ramazanoğlu Halil Bey'in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından 1529'da yaptırılmıştır. 1529'da Ramazanoğullarından Piri Mehmed Paşatarafından yaptırılmıştır. Çeşitli zamanlarda tamir gören hamam, 1945'de restore edilmiştir. Yapıldığı tarihten itibaren yalnızca hamam ismi ile tanınmıştır. Hamam düzgün taşlarla örülmüş mermerlerle kaplanmıştır. Giriş kapısı üzerindeki kitabesi taş oymacılığının en güzel örneklerindendir. Hamam, 16×43 m. ölçüsünde ve üzeri beş kubbe ile örtülmüştür. Yapıldığı dönemlerde suyu büyük dolaplarla ve oluklarla Seyhan Irmağı'ndan getirilmiştir.

5 yıl önce

Meltem Polat

Çarşı hamamı iki defa gittim mutlaka tavsiye ediyorum gidilmesi gereken yerler arasında giderseniz kese köpük yapmadan çıkmayın mutlaka.

5 yıl önce

Ольга Пушистая

Хамам мне очень не понравился ! Грязно , туалеты воняют ,много людей , очередь, ложишься на стол после другого человека ,стол ничем кроме воды не помыт и не застелен . Сервиса нет ! Моют очень грубо , ощущение что ты не человек,а машина . Заплатила за массаж ,но это массажем не назовешь !!! Было больно ,никакого удовольствия! Мыли какой-то салфеткой с обычным мылом ,пены не было . По телефону сказали ,что есть шампунь и полотенце,в итоге это всё нужно за деньги покупать , за шкафчик тоже нужно платить ,в итоге выходит как дорогой хамам ,но он этого не стоит !!!

5 yıl önce

Amade Reklam

Adananın en eski iki hamamından biri çok güzel bir hamam dır

5 yıl önce

Yorum Ekle