MÜZE VE ETKİNLİK MEKANLARI

ÇANKAYA KÖŞKÜ MÜZESİ

Görüntülenme - 12226 Yorum Ekle

Hakkımızda

Ankara'nın yüksek bir tepesinde yer alan köşk zamanda Ermeni Kasabyan ailesinin köşküydü. Sürgünlerden sonra Ankaralılar tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e hediye edildi. Atatürk bu köşkte 1921 ile 1932 yılları arasında kaldı. Annesi Zübeyde Hanım ile eşi Latife Hanım da bir süre burada oturdular.

Mustafa Kemal Atatürk, ziyaretçilerini, büyükelçileri, yerli yabancı misafirlerini, gazetecileri bu küçük Köşk'te kabul eder ve ağırlardı. Dünya'da tarihi değeri olan pek çok bina, ünlerini büyüklüklerine ve mimarlarına borçludurlar. İlk Çankaya Köşkü'nün ise maddi bir büyüklüğü olmadığı gibi, mimarı da belli değildir. Atatürk'ü izleyen Cumhurbaşkanları da Çankaya'daki yeni Pembe Köşk'te günün ihtiyaçlarından doğan küçük değişikliklerle, Atatürk'ten gelen yaşaışı sürdürmüşlerdir.

Etiketler

cankaya kosk muze 360 derece ankara sanal tur

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Oguz Sertyel

I believe they need to find out details.. As some of artworks origin was notclear.. But peoe were kind.. And the museum was fantastic as an amazing value of era

1 yıl önce

İsmail ÇEVİKBAŞ

cumhuriyetimizin önemli kararlarının alınıp, önemli görüşmelerinin yapıldığı bu köşk gerçekten mimarisi ile ve ahşap işlemeciliği ile gerçekten buram buram tarih kokuyor. Özellikle her katın tavan bezemeleri ve süslemeleri bir hayli güzel. Gazi Mustafa Kemal'in kullanmış olduğu eşyaları burada görebilmek mümkün. ancak ikinci katındaki odalar geziye açık değil ve bu odalarda herhangi bir tarihi sergide bulunmamaktadır. Bence böyle bir Köşk'ün bütün katları değerlendirilmeleri ve ziyarete açık olmalıdır diye düşünüyorum.

8 ay önce

GÖKHAN KIRMIZIGÜL

Mustafa Kemal Atatürk'ün en uzun süre yaşadığı (11 yıl), küçük bir bağ evi iken satın alıp Cumhurbaşkanlığı Köşkü haline getirdiği, tarih kokan muhteşem bir yer. Her Atatürk sevdalısı mutlaka görmeli.

8 ay önce

Necati Yalçın

Atatürk'ün en uzun yaşadığı ev. Hafta içi randevu ile hafta sonu öğleden sonra serbest ziyaret var. Ankara'nın en önemli gezi mekânlarından biri. Ne yazık ki yeterinde bilinmiyor. Bilinse girişinde kuyruk eksik olmayacak bir mekân olduğunu düşünüyorum.

9 ay önce

Turgut Ünal

Atatürkün 13 yılını geçirdiği köşk. Köşkteki eşyalar çok iyi korunmuş. Rehberler çok iyi. Satın alınan o villa nasıl bu güzel köşk hâline gelmiş anlatıyorlar. Girişteki vestiyer takımına ve aslanlı resime bayıldım. Resim çekmek yasak. Hafta içi randevu ile gidebilirsiniz.

9 ay önce

Yorum Ekle