Mekan 360

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANITI VE ATATÜRK SERGİ SALONU

Hakkımızda

Kahramanlık destanı yazan Mehmetçiğimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün anısına hazırlanan Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonunun temeli 06.10.2011 tarihinde atılmıştır. Toplamda 5.430 metrekarelik meydan içerisinde inşa edilen anıt 24.03.2013 tarihinde hizmete açılmıştır.

 Mimarisinde Şanlı Türk Bayrağı’ndan esinlenilen anıt; (savaş hatıralarının sergilendiği) sergi salonu, idari bölüm, hediyelik eşya satış standı, diorama ve amfi tiyatro olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Diorama bölümü daha önce Anıtkabir ve İstanbul 1453 Panoramik Müzesi’nde çalışma yapan Rus Devlet Sanatçısı Aleksander Samsanov tarafından hazırlanmıştır. Bu bölümü gezen ziyaretçilerimiz 3 boyutlu resimler, ses efektleri ve maket çalışmaları sayesinde o günleri hafızalarında net bir şekilde canlandırıp, adeta yaşamaktadırlar. Randevulu gelen gruplar müze sorumluları tarafından bilgi alarak, bireysel gelen ziyaretçiler sesli rehberler eşliğinde bu bölümü gezmektedirler. 

 Manisa 2.174 şehidi ile Çanakkale Cephesinde en çok şehit veren beşinci ildir. Manisa’dan cepheye katılan kahramanların aziz hatırlarını yaşatmak amacıyla şehitlerin künyeleri, her biri bir plakaya yazılarak binanın amfi tarafındaki duvarına yerleştirilmiştir.

Etiketler

manisada çanakkale şehitler anıtı atatürk müze sergi salonu nerede

Görüşler ()

Yorum Ekle