Mekan 360

Hakkımızda

Sadece ülkemizin değil, uluslararası alanda da fevkalade önemli bir konuma sahip olan Bursa ilinde Valilik görevi yapmak hem çok büyük bir onur, aynı zamanda büyük bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor.
Devletimizin dününde ve bugününde çok büyük ağırlığı olan, gelecekte de aynı ağırlığı artırarak devam ettireceğine inandığım Bursa bugün 2.439.876 nüfusu ile ve ülke milli gelirine yaptığı katma değerle 4. sırada yer almanın gururunu yaşarken Türkiye ihracatında İstanbul’dan sonra 2. sırayı alması da ayrı bir gurur tablosudur.
Anaokulundan itibaren 500 binin üzerindeki öğrenci sayısı Bursa için başlı başına bir olaydır.
2008 yılı itibarıyla;
-          Türkiye dondurulmuş toplam gıda üretiminin % 61.5’ini
-          Türkiye meyve suyu üretiminin % 26’sını
-          Türkiye toplam salça üretiminin % 64’ünü
-          Türkiye sofralık zeytin üretiminin % 60’ını
-          Türkiye sentetik iplik üretiminin % 70’ini üreten Bursa
Ayrıca;
-          Türkiye otomobil üretiminin %59’unu,
-          Türkiye minibüs üretiminin % 8’ini,
-          Türkiye midibüs üretiminin % 43’ünü,
-          Türkiye kamyon üretiminin % 2’sini üretirken, ürettiği otomobilin  % 81,24’ünü ihraç etmektedir.
Bursa, sanayideki bu büyük hamlesinin yanında Ülkemizin tarih, kültür ve medeniyet zenginliği bakımından en fazla eseri bağrında taşıyan müstesna kentlerimizden biri olarak Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlıya ait pek çok ilkin mührünü taşır.
Özellikle Osmanlı Türk kültür ve medeniyetinin en muhteşem eserleriyle Bursa; kimliğini aramak, kendinden bir parça görmek isteyen herkesin burada “işte ben buyum” diyeceği bir nadide şehirdir.
Bursa Evliya Çelebi’nin ifadesiyle bir su şehridir. Osmanlının dibacesidir. İlk 6 Osmanlı padişahı ile pek çok hak dostu, devlet ve sanat adamını bağrında yaşatır.
1453 yılına kadar başkent olarak Osmanlıya uyguladığı tarihi misyonu, 1923’ten sonra yeni Türkiye Cumhuriyetine de uygulamaya devam etmiş ve bundan sonra da yeni zenginliklerini çok daha akıllı verimli, hızlı ve bilinçli bir politikayla değerlendirerek yine bu onurlu görevi devam ettirecektir.
Sanayi ve tarım zenginlikleri yanında özellikle de Uludağ’ın bölge ve dünya için taşıdığı değer, yine asırlar öncesinden devam ede gelen tarımsal potansiyelinin yeniden değerlendirilmeye başlanması, İstanbul’a 1,5 saat, Ankara’ya 3 saat karayolu mesafesi yanında modern hava ve demiryolu taşıyıcılığı ve yapımı öngörülen hızlı trenle Bursa Ülkemizi dünya ölçeğinde çok daha yukarılara taşıyacak bir yolda emin adımlarla ilerlemektedir.
Valilik olarak Bursa’nın imkan ve zenginliklerini bir taraftan devlet, diğer taraftan da yerel yönetimler eliyle değerlendirmek, sivil toplumu öne çıkarıp basın ve meslek teşekküllerinin de destek ve katkısıyla devlet halk bütünleşmesini en üst seviyede tesis ederek Bursa’yı layık olduğu yere getirmek, bu süreçte siyasi partilerimiz, üniversite ve bilim insanlarının da gücünü ve imkanlarını bu büyük hedefe yönlendirmek en önemli gayemizdir.
Bu kutsal gayenin tahakkuku yolunda güzel bir ivme yakalamış bulunuyoruz.
Bu kutlu yolda kafa yoran, nefes tüketen, ter döken herkese teşekkür ediyor daha yapacak çok işimiz var diyor ve herkese işlerinde başarılar diliyorum.

Etiketler

bursa valilik

Görüşler ()

Yorum Ekle