Mekan 360

BUCA MEVLANA HEYKELİ VE PARKI

Hakkımızda

Sevgi, Barış ve Dostluğun sembolü olan dünyaca ünlü Mevlana' nın devasa Heykeli İzmir' in Buca ilçesine dikildi.
Buca'nın en yüksek yeri olan Tıngırtepe' ye kaidesiyle gaberesi 23 metre olan ve dikildiği tepeyle birlikte yer seviyesinden 73 metre yüksekliğe kavuşan Mevlana Heykeli,deniz seviyesinden 160 metrelik yüksekliğiyle, İzmir' in büyük bir kesiminden görülebiliyor.
Heykelin çevresine semazenler yerleştirilen regreasyon alanı içinde kafeterya, yürüyüş yolları ve oturma grupları yer alıyor. Geceleri lazer ışıklarıyla da aydınlatılan Dünya' nın 3. büyük heykeli, İzmir gecelerine farklı bir güzellik katıyor.
Yılın muhtelif zamanlarında, İzmir Konyalılar Derneği ile ortaklaşa, semazen gösterileri düzenlenerek çeşitli etkinlikler yapılacak.Ayrıca aynı yörede bulunan ilçenin ilk yerleşim yerlerinden yaylacık mahallesi' nin sokaklarını geçmişi yaşatacak mekanlar haline getirildi. Buca' nın dününü bugüne bağlayan bu nostalji sokaklarında sergilenecek olan çeşitli el işi ürünleri yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunulacak.
İzmirli heykeltıraş Eray OKKAN tarafından yaklaşık 7 ayda hazırlanan çelik konstrüksiyon üzerine fiberglasla yapılan ve yüzeyi 10 ton bakırla kaplanan 26 tonluk heykelin Rüzgara karşı direncinin artırımı için kullanılan 24 ton çelik boru ile toplam ağırlığı 50 ton.

Etiketler

mevlana heykeller heykel buca 360 vr sanaltur sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Yasir Wani

MY FAVROIT POET Jalāl ad-Dīn Muhammad Rūmī (Persian: جلال‌الدین محمد رومی‎), also known as Jalāl ad-Dīn Muhammad Balkhī (جلال‌الدین محمد بلخى), Mevlânâ/Mawlānā (مولانا, "our master"), Mevlevî/Mawlawī (مولوی, "my master"), and more popularly simply as Rumi (30 September 1207 – 17 December 1273), was a 13th-century Persian, Sunni, Muslim poet, jurist, Islamic scholar, theologian, and Sufi mystic. Rumi's influence transcends national borders and ethnic divisions: Iranians, Tajiks, Turks, Greeks, Pashtuns, other Central Asian Muslims, and the Muslims of South Asia have greatly appreciated his spiritual legacy for the past seven centuries. His poems have been widely translated into many of the world's languages and transposed into various formats. Rumi has been described as the "most popular poet"and the "best selling poet" in the United States.

5 yıl önce

Burak İŞBİLEN

Alt tarafta bi kafetarya var orasıda çok güzel bi gidil sahlep içmenizi tavsiye ederim

4 yıl önce

Vedat Acar

Sakin, kafa dinleyeceğiz bir yer. Heykelin yanında cafe tarzı bişeyler yiyip içebileceginiz yer var onun dışında ben genelde akşamları gitmeyi tercih ediyorum,o vakitlerde manzara daha hoş oluyor. Ulaşım olarak konaktan 285 numaralı Eshot ile veya Şirinyer izbandan 875 ile önünde inip biraz yokuş çıktıktan sonra ulasabileceğiniz bir yer.

4 yıl önce

Cino Santancero

Manzara güzel ama işletmenin artık kendini yenilemesi gerek

4 yıl önce

Can Şahan

İzmire yakışmış. Yanında cafede var

4 yıl önce

Yorum Ekle