Mekan 360

BODRUM SU ALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ

Hakkımızda

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi 1964 yüzyılında Bodrum Kalesi'nde kurulmuştur. Aradan geçen zaman içinde ilk aşamada Bodrum Kalesi'nin restorasyonu sürdürülmüş, daha sonraları kaledeki mekanlar değerlendirilerek sergileme salonları oluşturulmuştur. Hala Bodrum Müzesi'nde 14 sergileme salonu bulunmaktadır. Sergilemelerde ağırlıkla sualtı eserlerine yer verilmektedir.
Müzede cam eserlerin kronolojik olarak sergilendiği müze 1986 yüzyılında açılmıştır. Bodrum Müzesi cam koleksiyonu ile ilgili genel bir bilgi verilen bu salonda yapıtlar karanlık bir mekanda alttan verilen ışıklarla aydınlatarak sergilenmiştir. Bu sergileme yöntemiyle camlar üzerindeki tüm izleri ve renkleri rahatlıkla görmek olasıdır. M.Ö. 14. yüzyıldan M.S. 11. yy.a kadar cam örnekler bir sıra içinde sergilenmiştir. Ayrıca bu salonda duvar içindeki bir oyuğa monte edilmiş bir akvaryum bulunmaktadır. Bu akvaryum içinde bir sualtı kazısının naıll yapıldığını gösteren, küçük boyutta olmasına karşın, tüm ayrıntıların seçilebildiği bir maket bulunmaktadır.

Uluburun Kazısında 1984-1995 yılları arasında bulunmuş olan tüm yapıtlar 1999 yılında açılması planlanan Uluburun Batıaı Salonunda sergilenecektir. Bu batık 1982 yılında Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü T.Oğuz Alpözen bakanlığındaki bir ekip tarafından bulunmuş ve tarihlenmiştir. Geminin yükü daha çok bakır külçelerden oluşmuştur. Bunun yanı sıra saf kalaş, reçine ve 150'yi aşkın kobalt mavisi, turkuvaz ve lavanta renkli yuvarlak yassı cam külçeler de vardır. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin en eski cam buluntusu da bu cam külçelerdir.

Etiketler

sualtı bodrum muğla müze arkeoloji arkeolojik

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Barbara Williams

Made a stopover in Bodrum and paid a ridiculous amount of money to stop in the marina, specifically to see the Museum of Underwater Arch & Castle etc, checked the website for opening hours etc but when we arrived we find the museum and castle has been closed since May this year. The local Tourist Info center confirmed it will be closed for 2 years for a reno. Great but what about the halfwits stating on the Museum website that it is closed. Worse still there are websites still selling guided tours. We will not return to Bodrum or recommend it to other travelers.

5 yıl önce

Nick Nutter

Visitors to Bodrum expecting to be able to visit the Castle and Underwater Archaeological Museum should be aware that both are closed for at least two years (from May 2018) for renovations. There is no notification on the museum website or any other website as far as I can tell. I made the trip from Spain to Bodrum specifically to see the Uluburun wreck exhibits only to find the area of the castle and museum fenced off. The young lady in the Tourist Information Office nearby admitted that the management had not made any announcement about the closure. Presumably they still want to entice visitors to the town. To say I was miffed is a bit of an understatement.

6 yıl önce

Kim Marie Napier

Closed! Am sure will give 5 star one day... But the deceptiveness of the official Turkish cultural/muesum web site and this site is beyound unfair. This place is closed till 2020 due to renovations from the last quake...but let's not tell the tourists and vistors that!!!! Unbelivable!

5 yıl önce

Sertan Can

I think Google needs to change the opening hours information as it is not currently operating. It is closed due to Bodrum Castle renovation. When I arrived there, it was not a good suprise to find out that the museum has not been operationg.

5 yıl önce

Nan Wu

Came here expecting the museum to be open, in fact nowhere you could find any information regarding the museum's closure for restoration... A waste of time to stop over at Bodrum.

5 yıl önce

Yorum Ekle