Mekan 360

BİGALI KÖYÜ ATATÜRK EVİ ÇANAKKALE

Hakkımızda

Büyük Anafartalar köyünden çıkan yoldan 8 km sonra Bigalı köyüne varılıyor. Sofya’da askeri ataşe iken çıkacak olan savaşta aktif olarak rol almak isteyen Mustafa Kemal genelkurmaya yazmış olduğu mektup sonucunda 19. tümen komutanlığına atanır. 5. ordu ihtiyat tümeninin komutanı olan Mustafa Kemal, 19. Tümeni Bigalı Köyü civarına yerleştirir.
Kendisi de karargâh olarak şuan müze olarak kullanılan bu evi kullanır. 25 Nisan gününe kadar ( bir hafta) askerlerin talim terbiyesi ile meşgul olan Mustafa Kemal 25. Nisan günü çıkarmanın başlamasıyla tümeni ile savaşa katılır. Daha sonradan Anafartalar grup komutanlığına atanan Mustafa Kemal Ordu komutanı ile aralarında çıkan sorunlar nedeni ile savaşın bitimine yakın İstanbul’a döner. İstanbul’a gelen Mustafa Kemal Çanakkale gazisi Anafartalar kahramanı olarak anılmaya başlanır.
Daha sonradan bu kahraman insan cumhuriyetin kurucusu olarak Türk Milletinin kalbinde ki yerini alacaktır.
Aynı zamanda müze olarak kullanılan evde Atatürk’e ait olduğu sanılan eşyalar ve üniformalar sergilenmektedir.

Etiketler

bigalı köy atatürk ev müze çanakkale eceabat tarih

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Google Street View Business Team

It's a new restorated museaum. Good to see if you are In Gelubolu

6 yıl önce

Aslı Bakıtkal

Sömestre tatilinde gittik ve ucret talep edilmedi. Gazi Mustafa Kemal Ataturk'un , Liman von Sanders'a hediye etmis oldugu tufek ve bir kac parca esyasi sergileniyor. Bunlar disinda, muze kucuk olmasina rağmen alan cok iyi kullanilmis ve bir cok fotograf ve askeri belge de ziyaretcilere sunulmus.

5 yıl önce

Hüseyin Demir

Kesinlikle görülmesi gereken bir yer ayrıca bulunduğu köy de doğal motifler bakımından orjinalligini korumuş süper yani o anı o içinde bulunulan durum göz önüne alınıp zamanda yolculuk yapılması için süper bir fırsat

5 yıl önce

emre şengöz

Müze ziyaret saati 17 ye kadar.aman geç kalmayın.çok şirin bir köy,insanları kadar sokak hayvanlar da.

5 yıl önce

Bora Ketenci

Bigalı Köyü'nde yer alan Atatürk Evi 19 Nisan 1915'te Mustafa Kemal'in komutasındaki 19. Tümene karargah olmuştur. Asıl görevi "İhtiyat Tümeni" olan 19. tümen, ordu komutanı emri ile harekete geçmesi gerekirken Mustafa Kemal'in insiyatif alarak 57. alay ile Conkbayırına geçmesi ile savaşın ve bir ülkenin kaderini değişir. Müze olarak çok iyi organize edilememiş ancak manevi değer olarak görülmeye değer. 3 yıldız vermeye elim gitmedi.

5 yıl önce

Yorum Ekle