Mekan 360

BEYAZIT-I BESTAMİ HZ. HATAY

Görüntülenme - 71697 Yorum Ekle

Hakkımızda

Anadolu erenlerinden olan Bayezıd-i Bistami(Bestami) Hazretleri 800’lü yıllarda Horasan yakınlarında Bistam şehrinde doğmuş olup hayatının büyük bir bölümünü Kırıkhan İlçesine bağlı Alaybeyli Köyünde bulunan Darb-ı Sak Kalesi üzerindeki Çilehanede geçirmiştir. Burada vefat eden bu Zatın  mezarı aynı yerde bulunan cami içerisindeki türbede bulunmaktadır.

 İlçemiz Beyazıt-ı Bestami Türbesinin bulunduğu Helenistik dönemden kalma kale kalıntısı ve su kemerleri özellikle iç turizmin ilgisini çeken bölgelerimizden birisidir. Beyazıt-ı Bestami Türbesi, Batıda kayaların tıraşlanması ile oluşturulan, kuzeyde de sur duvarı ile sınırlanmış bir alanda, birbirine birer kapı ile bağlanan dikdörtgen planlı, beşik tonozlu dört mekandan ibarettir.

Etiketler

türbe evliya mübarek bistami mürit islamidin mescid alabeyli

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Pelin Soker Kaya

Cok guzel yapilmis ozellikle engelliler icin asansorun düşünulmüş olmasi mukemmel. Mutlaka herkes ugrayip burayi gormeli. Orada kilinan namazla huzurla doluyorsunuz

5 yıl önce

ayşenur korkmaz

Özel aracınızla yada bir turla gidebilirsiniz. Sırt çantanizla yureyerek gideceksiniz eğer yagmursuz bir günü tercih edin çok yüksek olmasa da bir kaleye çikacaksiniz. Tepenin manzarisi gorulmeye değer.

5 yıl önce

KAKTÜS bey

tavsiyemdir.. abdest alacak yer mevcut lavabo ücretsiz mevcut otopark ücretsiz mevcut en önemlisi HUZUR var tamamiyle ücretsiz

5 yıl önce

Mehmet Ali Saraç

Çok güzel bir türbe yapmışlar gerçekten bu büyük zaata yakışır bir türbe yapmışlar...

5 yıl önce

CELİLE SULTAN

Mübarek zatin manevi makamı bulunduğu fiziksel yerle bütünleşmiş Kırıkhan'a başka bir hava kazandırmış.

5 yıl önce

Yorum Ekle