Mekan 360

BEŞTEPE PARKI

Görüntülenme - 30875 Yorum Ekle

Hakkımızda

Şehir seviyesinden 110 metre yükseklikte 200 bin m2 genişliğindeki Beştepeler Parkı, 2001 yılında yapılan yeni düzenlemeler ile sosyal, kültürel ve sportif bir cazibe merkezi haline getirildi.

 Kayseri'nin unutulmaz belediye başkanlarından merhum Mehmet Çalık'ın isminin verildiği parkta, piknik alanlarının yanısıra Kayseri Evi, Kır Kahvesi, Döner Restaurant, açıkhava tiyatrosu, gölet, hayvanat bahçesi, kaykay pisti ve gözetleme kulesi gibi bölümler bulunuyor. Aydınlatma ve sulama tertibatı baştan aşağı yenilenen parka ayrıca yürüyüş yolları, koşu parkuru, ücretsiz araç otoparkları ve kamelyalar eklendi.  
 Beştepeler Parkı'nda ayrıca "Erciyes Ekspresi" adı verilen ve belediyenin kendi atölyesinde imal edilen tekerlekli bir mini tren de çocuklar için turlar düzenliyor. Yaklaşık 2.5 trilyon lira harcanan park, açıldığı tarihten buyana gerek hafta içi gerekse haftasonları vatandaşların akınına uğruyor. Sıcak yaz günlerinde bir nebze olsun dinlenme fırsatı arayan vatandaşlar için ideal bir mekan haline getirilen Beştepeler Mehmet Çalık Parkı yeni haliyle büyük beğeni topladı. Yılda ortalama 1.500.000 vatandaşımızın ziyaret ettiği Beştepeler Parkı, Kayseri’nin en gözde mekanlarından biri olarak kabul ediliyor. Yıllardır içine girmeye çekindikleri Beştepeler Parkı'nın şimdi tam bir dinlenme ve huzur mekanı haline geldiğini ifade eden vatandaşlar, yapılan çalışmaların ne kadar yerinde olduğunu gösterilen ilginin ortaya çıkardığına dikkat çektiler.
                   
 Geleneksel Kayseri evlerinin mimarisinde inşa edilen iki katlı Kayseri Evi, vatandaşların ziyaretine açık tutuluyor. Tavan süslemeleri, merdivenleri, trabzanları, perdeleri ve yer döşemeleri gibi iç mimarisini oluşturan ögeleri ile insanı geçmişe götüren Kayseri Evi, Beştepeler Parkı'nın hemen girişinde ziyaretçilerini bekliyor.

 Bir sıcak çay ya da soğuk bir kola içmek için gelmişseniz eğer, Kır Kahvesi tam size göre. Uzayıp giden çam ağaçlarının arasında serinlemek ve dinlenmek için ideal bir mekan olan Kır Kahvesi'nde tost, hamburger ya da dürüm gibi ayaküstü yiyecekler bulmanız da mümkün.

 Ailenizle ya da şehir dışından misafirlerinizle nezih bir ortamda yemek yemeyi düşlemişseniz Döner Restaurant sizleri bekliyor. Zeminine yerleştirilen sistem sayesinde 45 dakikada bir tur atan restaurantta balıktan çorbaya, sebze yemeklerinden kebaba kadar her türlü yemeği bulmanız mümkün.

 Açıkhava tiyatrosunda her türlü sosyal ve kültürel etkinliğin yapılabileceği parkta ayrıca üç adet de gözetleme kulesi ve panoramik dürbün bulunuyor. Şehri seyretmek amacıyla kurulan dürbünlerden ücretsiz olarak yararlanılıyor. 0-6 yaş gurubu çocuklar için düzenlenen oyun guruplarının yanısıra, yetişkin çocuklar için yapılan kaykay pisti de bulunuyor.

 Gölet ve hemen yanıbaşında bulunan hayvanat bahçesinin sevimli sakinleri, bu parka gelen vatandaşlara ayrı bir hava katıyor. Midilli atı, ceylan ve tiftik keçisi gibi ahır hayvanlarının yanısıra papağandan muhabbete, tavus kuşundan sülüne kadar çok sayıda kuş bulunuyor. Hayvanat bahçesinin gölet kısmında da onlarca su kuşunun yanısıra kuğu ve flamingo gibi nadide kuşlar da yer alıyor.

Etiketler

bestepe park 360 derece sanal tur kayseri

Görüşler ()

Yorum Ekle