BERGAMA ACROPOL DİONYSOS TAPINAĞI

Görüntülenme - 15051 Yorum Ekle

Hakkımızda

AkropolisAkropol son derece dik bir tepe üzerinde kurulmuştur. Yaklaşık 300 m. yükseklikteki bu tepeye kıvrılarak tırmanan bir yoldan çıkılır. Akropol denilen şehir yerleşiminde dini, resmi, sosyal ve ticari binalar iç içe kendine özgü bir plan çerçevesi içinde yerleşmiştir. İlk çağlardan bu yana iskan yeri olan tepenin üstünde Bergama Kral Sarayları yer alır. Beş adet sarnıç ile cephanelik de bu tepe üzerine yerleşmiştir. Binaların alt bölgesinde Athena Tapınağı vardır. Ayrıca Kütüphane ve Trajan tapınağı da bulunmaktadır. Bunlarında altındaki terasta Zeus sunağı özenle yerleştirilmiştir. Dünyadaki en dik tiyatrolardan birisi de burada yer almaktadır.. En alt kesimde ise Gymnasion ve Demeter Tapınağı bulunur.  

Dionysos Tapınağı: Bergamalılar bu göz alıcı tapınağı özel bir düşünce ile 250 m.lik tiyatro terasının kuzeyinde bütün gezi yerine egemen olacak şekilde inşa etmişlerdi. Sunağı ile birlikte çok iyi korunmuş olan tapınak zengin profilli, bir podyum üzerinde yükselen İon düzeninde bir prostylosdur. Uzun bir yolun bitiş noktasında yer alışı ve bütün gözleri üzerinde toplayan bir anıt oluşu ile bu eser, Roma sanat anlayışı ile birlikte Avrupa Barok mimarisini de etkilemiştir. Helenistik dönem ve Roma çağına ait orijinal   parçalar Berlin Müzesinde saklanmaktadır.


 

Etiketler

tapınak dionysos tapınağı pergamon akropolis

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Çağrı Su

Muhteşem bir yer...

4 yıl önce

Đoka Ćutak

Izuzetan položaj

4 yıl önce

DEREBEY

Görülmesi gereken bir yer. Restore edilse muhteşem olurdu.

5 yıl önce

ismail Alioglu

bir kisim stunlar hala dim dik ayakta

5 yıl önce

Руслана Тримасова

В общем то от святилища Диониса остались одни только обломки и основание. Но напиться и устроить на нем веселую оргию никто не мешает :)

5 yıl önce

Yorum Ekle