Mekan 360

Hakkımızda

 

Kütüphanemiz her türlü bilgi kaynağını: ırk, dil, din, cinsiyet, yaş, eğitim, kültür, sosyo-ekonomik düzey ve siyasi ayrım gözetmeden, hizmetlerini ve işlemlerini belirlenen yasa, yönetmelik ve genelgeler doğrultusunda bulunduğu yörenin insanlarına sunan araştırma, okutma, hayat boyu eğitim,sanat, uygulama ve kültür kurumudur.

Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:4 AYDIN adresinde hizmet vermektedir.1930 yılında Macar ustaların yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘’Kültür ve Tabiat Varlığı’’ olarak koruma altında tescilli bir binasında hizmet sunmaktadır.

Halk kütüphanesinin kuruluş süreci Ulu Önder ATATÜRK’ ün 3 Şubat 1931’de Aydın’a geldiğinde Türk Ocağının çalışmalarından ve buradaki kahvehanenin halkevi kütüphanesi olarak düzenlenmesiyle başlamıştır. 1949 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kütüphane açılması istekleri üzerine 7 Eylül 1950 de farklı bir binada ilk halk kütüphanesi zamanın Valisi Dündar ATAKER   tarafından hizmete açılmıştır. Kuruluşunda sahip olduğu toplam 3350 kitaplık koleksiyon, İstanbul Üniversitesi’nden, İstanbul Ragıppaşa Kütüphanesi’nden Ankara Yüksek Ziraat Enstitüsü’nden, Türk Dil Kurumu’ndan, İzmir Amerikan Kütüphanesi’nden ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gönderilmiştir. İlk kurucu Müdür Nuri GÜNGÖR’ dür. 1951 yılında Halkevlerinin 5830 sayılı Kanun gereği hazineye devredilmesi nedeniyle kütüphane binası, müştemilatıyla birlikte ‘’Aydın Umumi Kütüphanesi’’ olarak yapılandırılmıştır. Bunun üzerine halkevi kütüphanesiyle birleştirilmiştir. Kütüphane binası 10.03.1997 tarihinde korunması gerekli Kültür ve Tabiat Varlığı kapsamında tescil kazanmıştır. 2009 yılının Nisan ayında ‘’Aydın Kültür Merkezi’’ inşaatının tamamlanması üzerine ana binadaki ‘’Çocuk Bölümü’’ Kültür Merkezi’ndeki yeni binaya taşınmış ve 17 Haziran 2009 tarihinde ‘’Kültür Merkezi Çocuk Kütüphanesi’’ adıyla kullanıma açılmıştır. Her iki kütüphane binası da Aydın İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nün yönetim çatısı altındadır.

Merkez kütüphane binamız 2011 yılında restorasyona girerek 2013 yılında tamamlanması sonrasında dekorasyon ve mobilyası yenilenerek 2013 Ekim Ayında yeniden hizmete açılmıştır.

Müdürlüğümüz Bakanlığımızın Kütüphaneler Yayımlar Genel Müdürlüğü ‘ne doğrudan bağlı bir taşra teşkilatıdır.

 

MİSYON
 
 Kadın, erkek, her yaşta her düzeyde  ve her meslekten okuyucunun her konudaki düşünsel ve sanat ürünlerinden ücretsiz ve özgürce yararlanmasını sağlamak.Bir fikir çabasının sonucu olarak yayımlanmış esrleri toplamak, korumak ve onları toplumun hizmetine sunmaktır.
 
VİZYON
 
 Bilgi toplumuna ulaşma yolunda bilgiyi, kültürü ve sanatı hayatın merkezine taşıyan saygın bir kurum olmak.

Etiketler

aydında il halk kütüphanesi nerde nerede nasıl gidilir kitap okumak sessiz sakin ders çalışmak

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Mehmet CANKI

Çok fazla kitap olmasa da ders çalışmak için oldukça uygun bir kütüphane. Ders çalışmak için gidecek arkadaşlar, saat 11'e gelmeden giderseniz yer bulma ihtimaliniz yüksek olur.

6 yıl önce

Dr. Who

Hiç girmedim ama güzel bir yere benziyor.

6 yıl önce

Bran willia

Ders çalışmak için muazzam bir nokta.

8 yıl önce

Zeynep Pilevneli

5 yıl önce

volkan temiz

7 yıl önce

Yorum Ekle