AYASOFYA MÜZESİ - HAGIA SOPHIA MUSEUM

Hakkımızda

Mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ve işlevselliği yönünden ilk ve son ünik uygulama olarak görülen Ayasofya, Osmanlı camilerine fikir bazında da olsa esin kaynağı olmuş, doğu-batı sentezinin bir ürünüdür. Bu eser sentezinin bir ürünüdür. Bu eser dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer almaktadır. Bu nedenle, Ayasofya, tarihi geçmişinin yanı sıra, mimarisi, mozaikleri ve Türk çağı yapıları ile yüzyıllar boyunca tüm insanlığın ilgisini çekmiştir.
Ayasofya 916 ünlü kilise, 481 yıl cami olmuş, 1935`ten bu yana müze olarak tarihi işlevini sürdürmektedir. Bizans tarihçileri (Theophanes, Nikephoros, Gramerci Leon) ilk Ayasofya`nın İmparator I. Konstantinos (324-337) zamanında yapıldığını ileri sürmüşlerdir. Bazilika planlı, ahşap çatılı bu yapı, bir ayaklanma sonunda yanmıştır. Bu yapıdan hiçbir kalıntı günümüze gelmemiştir.

İmparator II. Theodosius, Ayasofya`yı ikinci defa yaptırmış ve 415`te ibadete açmıştır. Yine bazilika planlı bu yapı 532`de Nika ihtilali sırasında yanmıştır. 1936 yılında yapılan kazılarda bununla ilgili bazı kalıntılar ortaya çıkmıştır. Bunlar mabede girişi gösteren basamaklar, sütunlar, başlıklar, çeşitli mimari parçalardır.

İmparator Iustinianus (527-565) ilk iki Ayasofya`dan daha büyük bir kilise yaptırmak istemiş, çağın ünlü mimarlarından Miletos`lu İsidoros ve Tralles`i Anthemios`a günümüze ulaşan Ayasofya`yı yaptırmıştır. Anadolu`nun antik şehir kalıntılarından sütunlar, başlıklar, mermerler ve renkli taşlar Ayasofya`da kullanılmak üzere İstanbul`a getirilmiştir.

Ayasofya`nın yapımına 23 Aralık 532`de başlanmış, 27 Aralık 537`de tamamlanmıştır. Mimari yönden incelendiğinde büyük bir orta mekân, iki yan mekân (nef), absis, iç ve dış nartekslerden meydana gelmiştir. İç mekân, 100 x 70 m. ölçüsünde olup, üzeri dört büyük ayağın taşıdığı 55 m. yüksekliğinde, 30,31 m. çapında kubbe ile örtülmüştür. Ayasofya`nın mimarisinin yanı sıra mozaikleri de büyük önem taşımaktadır. En eski mozaikler iç narteks ve yan neflerde altın yaldızlı geometrik ve bitkisel motifli olan mozaiklerdir. Figürlü mozaikler IX.-XII. yüzyıllarda yapılmıştır. Bunlar İmparator kapısı üzerinde, absiste, çıkış kapısı üzerinde ve üst kat galeride görülmektedir.

Ayasofya İstanbul`un fethi ile birlikte başlayan Türk döneminde çeşitli onarımlar görmüştür. Mihrap çevresi, Türk çini sanatı ve Türk yazı sanatının en güzel örneklerini içerir. Bunlardan kubbedeki ünlü Türk hattatı Kazasker Mustafa İzzet Efendi`nin Kuran`dan alınma bir suresi ile 7.50 m. çapındaki yuvarlak levhalar en ilgi çekici olanıdır. Bu levhalarda, Allah, Muhammed, Ömer, Osman, Ali, Hasan, Ebu Bekir, Hüseyin`in isimleri yazılıdır. Mihrabın yan duvarlarında ise Osmanlı padişahlarının yazıp buraya hediye ettiği levhalar vardır.

Sultan II. Selim, Sultan III. Mehmet, Sultan III. Murat ve şehzadelerin türbeleri, Sultan I. Mahmut`un şadırvanı, sıbyan mektebi, imareti, kütüphanesi, Sultan Abdülmecid`in hünkar mahfeli, muvakkithanesi, Ayasofya`daki Türk çağı örnekleri olup türbeler, iç donanımı, çinileri ve mimarisiyle klasik Osmanlı türbe geleneğinin en güzel örneklerini oluşturmaktadır.

Etiketler

ayasofya sultanahmet eminönü istanbul müzeler

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Ajay Vidyasagar

I visited this place over the weekend. It is a truly majestic sight. Hagia Sophia with its exceptional history constitutes a synthesis between east and west. This monument is one of the wonders of the world that has remained intact until the present day. One can find many attractions in Hagia Sophia – interesting forms of Byzantine architecture, mosaics of the Christian period as well as structures added during the Ottoman era.  Hagia Sophia has been a Christian place of worship for 916 years, then converted into a mosque and served Muslims for 481 years. Hagia Sophia Museum was opened in 1935 and ever since it has been attracting thousands of visitors every year. if you can go, don't think twice, just do it.

3 yıl önce

Nemanja Petkovic

Gorgeous well-known museum/church/mosque. Definitely worth standing in line to go in! The entrance is only 10e and once you're in, you know you paid for something breathtaking. It's worth going everywhere in and around because every square centimetre fills you with awe of the amazing artwork the people from the past took time and effort to create. The blend of ancient Byzantine art and Turkish islamic additions is something truly unique that everyone going to Istanbul needs to experience.

3 yıl önce

Bahman Amirzade

Hagia Sophia is one of the greatest surviving examples of Byzantine architecture. Its interior is decorated with mosaics and marble pillars and coverings of great artistic value. The temple itself was so richly and artistically decorated that Justinian proclaimed, "Solomon, I have outdone thee!" (Νενίκηκά σε Σολομών). Justinian himself had overseen the completion of the greatest cathedral ever built up to that time, and it was to remain the largest cathedral for 1,000 years up until the completion of the cathedral in Seville in Spain. Justinian's basilica was at once the culminating architectural achievement of late antiquity and the first masterpiece of Byzantine architecture. Its influence, both architecturally and liturgically, was widespread and enduring in the Eastern Orthodox, Roman Catholic, and Muslim worlds alike.

3 yıl önce

Denitsa Gugova

An impressive structure, towering over you like the weight of the centuries. I couldn't go inside the museum, as it was the weekend there were long queues of tourists both days. However, there was a side entrance to a few sultan tombs, which was free for the public and didn't seem to attract too many visitors. Photos are from the exterior of the tomb and Hagia Sophia. Definitely recommend to visit, even for a walk around!

3 yıl önce

Randy Chandra

Church come Mosque come Museum. It really testifies the technological advancement and the wealth of the kingdom who built it. Built in sixth century, the mosaics and wall paintings are still beautiful. It’s located very close to Topkapi Palace and Blue Mosque, so you can just walk between the three places. It is amazing than the museum was built more than 1400 years ago.

3 yıl önce

Yorum Ekle