Mekan 360

ATATÜRK EVİ

Hakkımızda

Çekirge caddesi üzerinde XIX.yüzyıl sonlarında yapılmış bir köşktür. Atatürk'ün Bursa'ya ikinci gelişi sırasında Bursa Beleediyesince satın alınarak Atatürk'e hediye edilmiştir. Bursa'ya 13 kez gelen Atatürk çoğunlukla bu köşkte kalmıştır.
Daha sonra Kültür Bakanlığına devredilen köşk gerekli onarım ve düzenlemelerden sonra 1973 yılında müze  olarak ziyarete açılmıştır. Alt katı bodrumdur ve mutfakta burada bulunmaktadır. Birinci katta, sağda büyük konuk kabul etme salonu, solda yemek salonu vardır. İkince katta soldaki odada Atatürkl'le ilgili fotoğraflar sergilenmekte, sağda yatak odası ve arkada da dinlenme odası bulunmaktadır.Üçüncü katta çalışma odaları vardır.
Müzede Atatürk'ün kullandığı bazı eşyalar sergilenmektedir.

Etiketler

bursa atatürk evi

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Cam Graves

Closed for restoration, no entry.

5 yıl önce

Esra YILDIRIM

Atatürk'ün Bursa ziyaretlerinde konakladığı ev. 18 kere bu evde konaklamış. Üzücü bir tarafı evin bazı yerleri ziyarete kapalı yine de içerdeki her şey çok güzel ve özel.

5 yıl önce

özlem kali

Orda bulunan bir bey çok güzel bir anlatımla özelikle çocukların ilgisini çekerek eşyalar ve odalar halında bilgi veriyor

5 yıl önce

Serkan Alpaslan

Büyük Önder ATATÜRK'ün hatıralarını barındıran Bursa'daki en önemli yer. Çekirge caddesi üzerinde.

5 yıl önce

Galip Uysal

Çekirge Caddesi üzerinde bulunan binanın 19. Yüzyılınsonlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Atatürk’ün Bursa’yı ikinciziyaretinde (20-14 Ocak 1923) Bursa belediyesi bu binayı Miralay Mehmet Bey’densatın alarak kendisine hediye etmiştir. Bundan sonra Atatürk Bursa’yıziyaretlerinde bu evde kalmış, 29 Ekim 1973 tarihinde Cumhuriyet’in 50. Yılındamüze haline dönüştürülerek ziyarete açılmıştır.

5 yıl önce

Yorum Ekle