ARKAS DENİZCİLİK TARİHİ MÜZESİ

Hakkımızda

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, İzmir Bornova’daki bir dönem ailesinin de yaşadığı tarihi evi Arkas Deniz Tarihi Merkezi’ne dönüştürmüştür. Haftada iki gün ziyarete açık olan merkezde Arkas'ın özel olarak yaptırdığı ve yurtdışından getirttiği gemi maketlerinin yanında kişisel koleksiyonundan tablolar ve gemi antikaları sergilenmektedir. Müzede, 89 gemi maketi, 126 parça gemi antikası ile deniz temalı 67 tablo bulunmaktadır. Arkas, gemi maketlerine ilgisinin nasıl başladığını da şu sözlerle anlatmaktadır: "Yıllar önce bir sergide gördüğüm Engin Alsan’ın yaptığı Victory isimli gemi maketi beni çok etkiledi. Böylece ilk gemi maketimin siparişini vermiş oldum. Zaman içinde tutkuya dönüşen bu ilgim 30 yılın sonunda beni tarihte izler bırakmış 400 adet geminin maketinden oluşan bir koleksiyonun sahibi yaptı. Yaptırdığımız maketleri zaman içinde Arkas Holding ve bağlı şirketlerin binalarında sergilemeye başladık. Diğer taraftan da yeni maketler, eski gemi parçaları, deniz ve gemi resimleriyle koleksiyonu hem zenginleştirmeye devam ettik. Şu anda sadece 7 kişi bu maketleri yapabilmek için çalışıyor. Bir kişi bir maketi ortalama 6 ayda yapabiliyor. Dolayısıyla her yıl koleksiyonumuza 14 adet yeni gemi maketi ekleniyor."

Etiketler

bornova arkas deniz tarihi müzesi denizcilik izmir 360 vr sanaltur sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Oguzhan Gurgen

Free entrance, peaceful place, beautiful garden. Must see!

3 yıl önce

Haluk ÇİFTÇİ

Wonderful museum. Edutainment tour. Ship models and history of naval trade.

5 yıl önce

Oktay GÜRLER

İnsanın ağzını açık bırakacak güzellikte tablolar ve en ince ayrıntısına kadar ustalıkla yapılmış gemi maketleri, denizciliğin nereden nereye geldiğini anlatan bir yer. Arkas ailesine kente böyle güzel bir yer kazandırdığı için teşekkür etmek gerekir. Personel çok kibar ve hoşsohbet.

3 yıl önce

Kıvırcık Kontes

Rusların bir gemisi var tam bir keyif pe**liği için. Onu iyi inceleyin.

3 yıl önce

Şahin AYBAY

Çok methini duydum bu müzenin. Lakin ziyaret edemedik. Tadilatta şu an. 13 Şubat'tan ziyarete açılacak bilgisini edindik.

3 yıl önce

Yorum Ekle

Sokak Görünümü