Mekan 360

ANTALYA SAAT KULESİ MEYDANI

Görüntülenme - 21264 Yorum Ekle

Hakkımızda

Antalya Saat Kulesi, şehrin merkezindeki, kale Kapısı mevkiinde, dış surlar üzerinde yer alır. Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Bununla birlikte, 1941 yılında yayınlanan R.M.Riefstahl’ın kitabındaki saat kulesi ile ilgili resimde, kulenin soğanbaşı şeklindeki barok dönem özellikli kubbesinden, II. Abdülhamid döneminde yapılmış olabileceği tahmin edilmektedir.

Kalın kare sur kütlesi üzerinde yükselen Saat Kulesi, kare gövdelidir. Gövdenin altında bir, üzerinde üç sıra silme bulunur. Bu silmeler arasında dört cephede birer saat kadranı yer alır. En üstteki iki silme arasında ise, ortada büyük, iki yanda küçük sivri kemerli penceresi bulunmaktadır. Bunun üzerinde de dendanlı bir üst örtü vardır. Eskiden bu örtü soğanbaşı şeklinde kubbe idi.

Bugün saat kadranları ve saatleri, elektronik saat takılarak yenilenmiştir. Eski saat mekanizmasından sadece çanı kalmıştır. Çan üzerinde, çarmıhta İsa, orans şeklinde Meryem ve bir aziz kabartması ile Grekçe yazılar yer almaktadır.

Etiketler

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Tom Douglas Sicks

I live close-by and it's a wonderful place to chill out have a rest have a drink or a bite to eat...oh by the way Mediterranean is across the street...

6 yıl önce

Onur Can OTER

Nice to spend time with friends until late night.

5 yıl önce

Athir Hatem

Nice place

6 yıl önce

Magenta

Fifty fifty

5 yıl önce

Alican Umut Nazik

Eğer antalyaya şehir dışından geliyorsanız ve tüm tatilinizi dolu dolu geçirip son bir kaç dinleneyim ama ferah ve neşeli bir yer olsun diyorsanız tam size göre içinde her türden reatorant ve cafe bulunduran bu park konyaaltı sahilinin hemen yanın da bulunmakta çayınızı, kahvenizi içip uzun soluklu güzel bir sahil yürüyüşü yapabilirsiniz arkadaşlarınızla güzel zaman geçirebilirsiniz

4 yıl önce

Yorum Ekle