Mekan 360

ANTAKYA ARKEOLOJİ MÜZESİ - ARCHEOLOGY MUSEUM

Hakkımızda

Antakya’da Cumhuriyet Alanı’nda, Asi ırmağı kenarında ve köprü yakınındadır. Hatay’da bilimsel kazı çalışmaları 1932 yılında başlamıştır. Çalışmaların ilk yıllarında çeşitli ve kıymeti büyük olan tarihi eserlere rastlanması bir müze kurulması fikrini doğurmuştur. O yıllarda Fransız idaresinde bulunan Hatay’da M. Mişel Booşer tarafından hazırlanan bir proje ile çıkan eserlere göre bir müze hazırlanmıştır. 1939 yılında tamamlanan müzede 3 ayrı bilim heyetinin yaptığı hafriyatlar sonucunda çıkan eserler toplanmıştır.

Mozaik müzesi olarak planlanan binanın yapımına 1934 yılında başlanmış, Hatay Devleti zamanında tamamlanmış, düzenlemesi uzun sürdüğünden 23 Temmuz 1948’de Hatay’ın Kurtuluş Bayramı’nda ziyarete açılmıştır. Müzenin genişletilebilmesi için yapılan ek inşaat 1974’te tamamlanmıştır. Hitit, Helenistik ,Roma ve Bizans dönemlerine ait olan ve Harbiye, Antakya, Atçana , Seleukeia Pieria ile İskenderun’da bulunmuş eserlerin sergilendiği müze mozaik koleksiyonlarının zenginliği yönünden dünyada ikinci sırayı almaktadır.

Etiketler

cumhuriyet arkeoloji antakya hatay müze müzeler

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Cam Graves

Fantastic displays of ancient times around Hatay. Very impressive mosaics and the Hittites statues were gorgeous. You can easily kill 2 hours here. Highly recommended.

5 yıl önce

Ismet Yalim Alatli

Not completely open yet, but displays and architecture are spectacular. Espresso machine at the café was not functional yet when we visited.

5 yıl önce

Oguzhan Gurgen

Beatiful Not free Worth 1,5 hour Must see perfectly protected basalt statues.

5 yıl önce

Silvana Domenicone

Good quality museum with findings from the Hatay area, starting from the neolithic age. 15tl entrance fee. I recommend looking for the media room and watching a 3Dvideo at the beginning of the tour. Clean, modern restrooms and a cafe. Big museum where you can easily spend 3 hours.

5 yıl önce

Warda Gacemi

I couldn't imagine the amount of historical and archiological findings in this area. The museum was a trip to the history of the rigion. Amazing collection pf mosaic and marble sculptures. It is a must to see for Hatay visitors.

5 yıl önce

Yorum Ekle