Mekan 360

ANKARA DT KÜÇÜK TİYATRO

Hakkımızda

Devlet Tiyatroları;

Yerli ve yabancı eserlerle halkın genel eğitimini, dil ve kültürünü yükseltmek,

Türk Sahne Sanatlarının yurtiçinde ve yurt dışında gelişmesini, yayılmasını ve tanıtılmasını sağlamak,

Türk dilini yerleştirmek ve şive birliğini meydana getirmek,

Temel değerler üzerinde doğru yargılara varılmasını sağlamak,

Sanat estetik duygusunu geliştirmek amacıyla 10 Haziran 1949 tarihinde kabul edilen

5441 sayılı kanun ile kurulmuştur.

 


YURTİÇİ TURNE TEMSİLLERİ

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne bağlı 12 Tiyatro

Müdürlüğü, hayata geçirdikleri tiyatro yapımları ile sezon

boyunca, aylık programlar çerçevesinde, kendi bölgelerinde

bulunan illere ve birbirlerine turneler düzenlemektedirler.

Böylelikle tüm il, ilçe, kasaba ve köylerde yaşayan vatandaşlara

ulaşarak tiyatroyla buluşmaları sağlanmaktadır. Tiyatro sanatının

ülkenin her noktasında sahnelenmesini sağlamak, yerleşik

sahnelerin yer almadığı noktalara turnelerle tiyatro sanatını

götürmek üzere düzenlenen yurt içi turneler

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün en önemli

faaliyetlerinden birisidir.

Yurtiçi Turne Programlarını görmek için tıklayınız

YURTDIŞI TURNE TEMSİLLERİ

Türk sahne sanatlarının yurtdışında tanıtılmasını sağlamak, kültür köprüleri kurmak için gereken ilişkiler sağlanarak uzun vadeli kültürel işbirliği ve projelere adımlar atmak ana hedefleri ile düzenlenen yurtdışı turneler özellikle Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı ülkelerde Türkçe tiyatro ihtiyacını gidermektedir. Gidilen ülkelerde Türk Tiyatrosunun ve dolayısıyla Türk kültürünün tanıtımı sağlanmaktadır.
ULUSAL TİYATRO FESTİVALLERİ

Van Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde yapılan “Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” Devlet Tiyatroları’nın “Çocuk ve Gençlik Tiyatrosunu geliştirmek” stratejik amacının gerçekleşmesinde çok önemli rolü bulunan ulusal tiyatro festivalidir.


Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü tarafından düzenlenen“Orhan Asena Tiyatro Festivali” ise bölge halkının diğer müdürlüklerce sahnelenen oyunları izleyebilme fırsatı buldukları festival, Diyarbakır’ın kültür hayatına renk katmaktadır.
ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALLERİ

Tiyatro sanatının ulusal ve uluslararası platformda paylaşıldığı, farklı tiyatro görüşlerinin, edebiyatlarının ve kültürlerinin bir araya geldiği tiyatro şenlik ve festivallerini düzenlemek Devlet Tiyatrolarının en önemli faaliyetlerindendir.


Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen “Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali” her yıl gerçekleştirilen ve yaklaşık bir ay süren tek uluslararası tiyatro festivali olma özelliği sebebiyle Türkiye için büyük önem taşımaktadır.


Konya Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü tarafından düzenlenen ilki 2008 yılında düzenlenen “Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali” dünyada bir ilki gerçekleştirerek Türkçe tiyatro yapan ülkelerden gelen tiyatro gruplarını bir araya getirmektedir. Bu sayede tiyatro severler Türk dili çatısı altında tiyatro sanatının en güzel örneklerini izleme şansı bulmaktadırlar.


Mustafa Kemal Atatürk'ün “Küçük Hanımlar! Küçük Beyler! Hepiniz Geleceğin Birer Yıldızı, Gülü, Mutluluk Parıltısısınız” sözlerinden ilham alan, Avrupa'nın en kapsamlı çocuk festivali olan “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” çocuk oyunlarının en seçkin, en farklı ve en nitelikli örneklerini küçük sanatseverlerle buluşturmaya devam etmektedir.

 

Kültür ve sanat barışa katkıda bulunur ve insanları birbirine yaklaştırarak birbirlerini tanımaları için fırsat sunar. Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürlüğünce organize edilen “Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali” bu anlamda dünya barışına ve bölge ülkelerinin kültürel işbirliğine katkı sağlayan önemli bir festivaldir.

 

Antalya ilinin hem turistik hem de tarihi önemine yakışır nitelikte ve en saygın tiyatro gruplarının ağırlandığı "Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali" Antalya Devlet Tiyatrosu'nun ev sahipliğinde düzenlenmektedir. 

 
 

Etiketler

ankara dt küçük tiyatro sanat tiyatro sahne ankara

Görüşler (0)

Yorum Ekle