Mekan 360

ANITKABİR

Hakkımızda

9 yılda tamamlanan Anıtkabir'in takribi ağırlığı 150 bin ton olarak hesaplandı.  Ankara Aslanlı yoldaki 24 arslan heykeli "24 oğuz boyunu", aslanların çift olması "birlik ve bütünlüğü", kedi gibi yatar pozisyonda olmaları ise "barışseverliği" temsil ediyor. Aslanlı yolun taşları, Ata'nın huzuruna çıkanların "başının öne eğik" olması için 5 santimlik çim boşluğu bıraklarak döşenmiş.

Türk milletinin kalbinin attığı yer olan Anıtkabir, bilinen siluetinin yanı sıra bilinmeyen bir çok gerçeği de 50 yıldır derinliklerinde saklıyor. Yapımı 9 yılda tamamlanan yaklaşık 150 bin ton ağırlığındaki Anıtkabir, heykellerinden süslemelerine, kulelerinden kabartmalarına kadar pek çok özel anlamlarla yüklü...

Anıtkabir Komutanlığı'ndan alınan bilgiye göre, yapımına 9 Ekim 1944'de başlanan ve 1 Eylül 1953'de tamamlanan Anıtkabir'in yerini ilk olarak Aydın Milletvekili Mithat Aydın önerdi. Ata'nın kabrinin yapımyla ilgili komisyon Etnoğrafya Müzesi, TBMM'nin arkasındaki tepe (Kabatepe), Ankara Kalesi, Altındağ ve Gazi Orman Çiftliği seçeneklerini eleyerek tam Çankaya'da karar kılacağı sırada, Aydın Milletvekili Mithat Aydın daha sonra "Anıttepe" olarak adlandırılacak olan Rasattepe'yi önerdi. Komisyon üyelerinin de burayı gördükten sonra Aydın'a hak vermeleri üzerine Anıtkabir'in Rasattepe'ye yapılması kararlaştırılıdı.
Türk milletine gömüleceği yer konusunda bir vasiyette bulunmayan Atatürk'ün yıllar önce bir gezi sırasında Rasattepe'yi gezerken ağzondan dökülen "Bu tepe ne güzel bir anıt yeri..." sözleri de bugün için çok anlamlı...

Anıtkabir için 1941'de açılan yarışmaya, İkinci Dünya Savaşı'nın en çetin günleri yaşanmasına rağmen Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya'dan toplam 49 proje katıldı. Ancak en çok beğenilen üç proje arasında Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda'nın "25" numaralı projesi kabul edildi.


750 bin metrekarelik bir alan üzerinde aslanlı yol, tören meydanı, mozole ve on kuleden oluşan Anıtkabir, 907 metre yüksekte yer alıyor.
Ata'nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altıındaki mezar odasında bulunuyor Türk milletinin kalbine gömdüğü Atatürk, Selçuklu-Osmanlı kümbet mimarisine göre yapılmış sekizgen şeklindeki mezar odasında "vatan toprağında" yatıyor.

Etiketler

anitkabir ataturk tsk ankara beypazari ata

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Praveen Ramavath

Free entry.. Perhaps one of the very few interesting places in Ankara. You'll find all about Ataturk.. his pictures, life size wax statue and his grave. Must visit place!

5 yıl önce

Valerija Buric

Minimalistic monument, nice to see. When we visited it was snowing heavily so it wasn’t so easy to approach cause the stairs were frozen and it was slippery. Besides the weather conditions, there aren’t many signs so we didn’t even realise there was also a museum and not just the monument so we missed that part which I later heard was the best part :/ And the securities on the entrance were really nice and friendly.

5 yıl önce

Corey Klinge

A beautiful place that has a lot of history about Otto Türk. I highly recommend for those who want to get a good look at one of the most influential people in Turkish history. You can really see old architectural design and each part is there for a reason, even the tomb of his closest friend. If you can get a local guide.

5 yıl önce

Fariz Hakim

This tomb of former President Ataturk is a must-visit due to the stunning views of the place and around the place. Every 2 hours I think there is a change of guard and that is a good experience in itself.

5 yıl önce

Ammar

The place is spacious and spectacular. And there are soldiers doing their parades (a touristic attraction) most of the time. However, the sun was so strong yet we had to walk under it because there were no shaded ways there.

5 yıl önce

Yorum Ekle