Mekan 360

ALİPAŞA ÇARŞISI

Görüntülenme - 4743 Yorum Ekle

Hakkımızda

Daha çok Kapalı Çarşı adıyla anılan Ali Paşa Çarşısı Sultan Süleyman'ın son yıllarında dört yıl kadar Sadrazamlık yapan Hersekli Semiz Ali Paşa tarafından 1569 yılında Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Bir söylentiye göre Kırklareli'nde yapılacak bir camiye gelir temin etmek amacıyla yaptırılmış. Yapılmasında bir maksat da, kıymetli eşya satan (altın,gümüş,vb.) ticaret erbabını bir çatı altında toplamak ve bu ticaret erbabının korunmasını sağlamaktır.
Kaynaklara bakıldığında ; her gece yüz adet bekçinin çarşıyı beklediğinden bahsetmeside söz konusu ticari ürünlerin ne kadar değerli olduğunun göstergesidir. Çarşının bir özelliğide kemerlerinin kırmızı-beyaz taştan yapılmış olmasıdır. Edirnenin ticari hayatı bakımından yerli yabancı turistlerin akınını uğrayan Alipaşa Çarşısı'nda 130 dükkan ve 6 kapı bulunmaktadır. Altı kapının ilk ikisi iki ucunda olup, ortadaki iki yöne açılır ve ortakapı olarak bilinir. Diğer ikisi de doğuya bakar. Güneyindeki Kapı (İğneciler ve Balıkpazarı Kapısı) Direkler Çarşısı'na açılır. Dış duvarlar kesme taşla örülü olup üstü tuğladır. 300 m. uzunluğundadır.
29 Eylül 1992 yılında elektrik kontağından çıkan yangın sonucu çarşı harab hale gelmiştir. O dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in önayak olmasıyla çarşı 5 yıl süren onarımdan sonra 25 Kasım 1997 tarihinde tekrar hizmete açılmıştır.

Etiketler

edirne alipaşa çarşısı

Fotoğraflar

Görüşler (5)

RIFAT KESRIYELI

After Istanbul second biggest in Turkey...Bazaar is more interested than its products inside must seen places of the Edirne the secondary capital of Ottomans...

5 yıl önce

Mihai

If you want to pay until the double of the normal price, do not receive a receipt or warranty, then buy gold in the Grand Bazaar of Edirne ! Some sellers are waiting for days for a naive tourist and they give the blow by selling them at a higher price with up to 100% gold jewelry! If you are a very good merchant and you have time to lose, you can hope to pay only 30-50% more than the corect price!

5 yıl önce

Pavel Simeonov

Nothing special to see here, only junk

5 yıl önce

Leyla Varli

Very lovely and historical bazaar. A lot of little shops are located there. Also you can buy handmade plates, cups, candle holders with lovely and typical turkish designs on them. As well you can find a variety of Turkish sweets.

6 yıl önce

Hanna Vesnic

It is one of the places here that tottaly says "This is Turkey!". You can walk through and look through different stuff to buy. There are all kinds of shops selling clothing, shoes, herbs, instruments, jewelry, gifts you can bring home if you are a tourist and who knows what else! It even includes a few pet shops.

6 yıl önce

Yorum Ekle