Mekan 360

ALİ PAŞA HAMAMI

Görüntülenme - 5530 Yorum Ekle

Hakkımızda

1572 yılında Ali Paşa tarafından yaptırılan hamam Ali Paşa Camii'nin vakfiyelerindendir. Kadın ve erkek kısımları ayrı olan simetrik yapının, soyunma yeri kare, yıkanma yeri haç planlıdır. Karşılıklı dört eyvanı kubbeli ve beşik tonozlu olan yıkanma yerinin köşe halvetleri basık ve kubbelidir. Kesme taştan yapılmış olan mekân üzerinde sekizgen kasnak üzerine oturtulan büyük kubbeleri 1966 yılında kurşunla kaplanmıştır.

Etiketler

tokat ali paşa hamamı ali paşa hamamı tokat hamamlar

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Sahap Kural

Tokat Şehrinin merkezinde bulunan tarihi bir muhteşem yapılı Hamam. Tokat da Ali paşa hamamının ilk yapılışı ile ilgili dilden dile dolaşan bir hikaye vardır.Bu tarihi Ali paşa hamamının tam karşısında hamam dan önce başlayan Tarihi Ali paşa Camisi yapılırken çalışan işçilerden bir tanesi Duvara taşıdığı taşı defalarca yetine koyuyor sonra alıp geri getirdiği yere bırakır.bu hareketi dikkatlice gözleyen bir ulema işçinin yanına giderek bunu neden yapıyorsun hala bir taşı bile yerine koyamadın der.işçide efendim sabah cünüp olduğumu farkettim ama işime yetisemiyegim diye yıkanmadan geldim.ama bu kutsal caminin bir taşını bile bu halimle duvara koymaya vicdanım el vermiyordu der.ulema durumu acilen padişaha anlatır ve hemen toplanan meclis işçinin haklı olduğunu görürler ve acilen Ali paşa Camisi inşaatı durdurulur ve tam karşısına Ali paşa Hamam inşaatına başlanır. Hamam inşaatı bittikten sonra da Ali paşa camisinin inşaatı kaldığı yerden yeniden başlanarak tamamlanır.yani ibadetten önce Beden temizliğinin daha önemli olduğunu 600 yıl önce öneminin gerçek anlamı nakış nakış işlenmiş olur..

5 yıl önce

Mustafa Akdeniz

Tarihi eski türk hamamıdır.eski olmasina rağmen gayet bakımlı ve temizdir kadın ve erkek bölümleri mevcut fakat kadın hamamı eskiden bazı günler açık bazı günler kapalı oluyordu şimdi nasıl bilemiyorum gitmeden önce telefonla bilgi almak en iyisidir diye düşünüyorum fiyatlar çok pahalı değil hamam içerisinde havuz yok saunası var tellal hizmeti isteyene veriliyor peştemal ve havlunuzu hemen veriyorlar kabinler çok güzel ve temiz

5 yıl önce

Bahri Ates

Tokat ' ımızın güzel bir hamamıdır. Yolu düşen lerin uğrayıp bir banyo yapmaları tavsiye olunur.

5 yıl önce

Ömer Snr

Gayet güzel... Pervane hamamına göre saunası çok sıcak.

5 yıl önce

Zahir Öztürk

Ali Paşa hamamı tarihi bir hamamdır oldukça sıcaktır sauna mevcuttur herkezin gitmesini tavsiye ederim.

5 yıl önce

Yorum Ekle