ALÇITEPE GÖRSEL ANLATIM MÜZESİ ÇANAKKALE ECEABAT Çanakkale | Sanal Tur | Mekan360.com
Askeri Müze MÜZELER

ALÇITEPE GÖRSEL ANLATIM MÜZESİ ÇANAKKALE

Hakkımızda

Alçıtepe’ nin girişinde sol kolda bulunan müze bölgenin en eski ve en kapsamlı müzesidir. Göçmen bir ailenin oğlu olan Salim Mutlu bakkallık yaptığı esnada, tarlalardan ve civar köylerde çıkan savaşa ait objeleri alıp biriktirmeye başlar. Zamanla bu tutkusunu bakkalında daha sonrada evinin bir köşesinde müzeye dönüştürür. Yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin ziyaret ettiği müzesinin önemli parçalarını şimdi Kabatepe’ de bulunan müzeye vermiştir. Çanakkale Savaşı Müzesi Salim Bey’ in ölümünden sonra çocukları tarafından idare ediliyor. İki büyük salonda teşhir edilen objeler, ağırlıklı olarak Türk ve müttefik askerlerine ait askeri ve kişisel eşyalardan oluşuyor. Müzenin giriş kapısında mermi kovanlarından oluşturulmuş bir anıt ve Quinn Elizabeth zırhlısından atılmış 35 inc’ lik mermi yer almaktadır.

Etiketler

müze tarih çanakkale eceabat alçıtepe alçı görsel

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Nazmi Yildiz

2 floors building.building was bath in ancient times.plates and vases are spectacular

3 yıl önce

Oscar Kilo

It is nice place to see. Iznik, Kütahya and Çanakkale famous for ceramic. I have already seen two of them. Comparing to Kütahya's ceramic museum this one has more contemporary pieces. If you have enough time in Çanakkale, this museum should be one of your stop point. You will enjoy, Highly recommended!

3 yıl önce

Batuhan Şenyurt

There was nothing worth to see

3 yıl önce

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ

Very nice museum!

3 yıl önce

SelçuK DEMİR

Güzelim ecdad mirasını hiç etmişler Hamam olarak kalsa ne güzel olurdu Seramik müzenizi başka yere yapsaydınız ya Yazık çok yazık !!!!

3 yıl önce

Yorum Ekle