Mekan 360

ALAŞEHİR KENAN EVREN ANITI

Görüntülenme - 14996 Yorum Ekle

Hakkımızda

12 Eylül 1980 askerî darbesinin mimarlarından 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, memleketi Alaşehir'deki heykeli 1986 yılında dönemin Anavatan Partili Alaşehir Belediye Başkanı İsmail Örs tarafından yaptırılan ve asker kökenli olmasına rağmen halkın her kesimini kucaklayıp demokrasiye geçildiği tasvir edilen 1,5x1,80 metre ebadındaki bronz heykel yapılmıştı.

Kenan Evren anıtının, 22 Eylül 2010 tarihinde de dönemin MHP'li Alaşehir Belediye Başkanı Kadir Daş tarafından trafiği engellediği gerekçesiyle yıkımı gündeme gelmişti.

Konu Belediye Meclisi'ne taşınmış, 10 MHP'li üyenin oylarıyla yıkılması kararı alınmıştı. Yıkıma, AK Partili beş meclis üyesi ise ret oyu vermişti. Karara rağmen anıtın yıkılmasına Alaşehirlilerin tepki göstermesi üzerine vazgeçilmişti.

Alaşehir Belediyesi'nin bir süre önce Atatürk ve Cumhuriyet bulvarlarında yaptığı yeni düzenlemenin ardından Beş Eylül Mahallesi Atatürk Bulvarı'ndaki Kenan Evren anıtının, trafiği aksattığı gerekçesiyle 10 metre ileriye taşınmasına karar verildi ve bronz heykelinin taşınması için 6 metre yükseklik ve 3 metre genişliğindeki kaidesinin (heykelinin yerinin değiştirilmesi için kaidesinin yıkılması halkı ikiye böldü) yıkımına başlandı.

Bazı vatandaşlar bu konuda halk oylaması yapılması gerektiğini savunurken bir bölümü de yeni düzenlemeyle bölgedeki trafiğin rahatlayacağı görüşünde birleşti.

Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban ise tepkilerin yersiz olduğunu söyledi. Kenan Evren'in anıtını kaldırmak veya başka bir bölgeye taşımak gibi niyetleri olmadığını dile getiren Karaçoban, "Ancak bulvardaki düzenlemeden sonra heykelin bulunduğu yerin kodu biraz yüksekte kaldı. Heykeli, figürüne dokunmadan olduğu gibi kaidesinden alıp 10 metre ileride yapacağımız. trafiği aksatmayan, gözü tırmalamayan başka bir kaide üzerine yerleştireceğiz. Nostaljik olarak da yaşatacağız. Adı da yeni düzenlemenin ardından, halkın bildiği gibi Kenan Evren olarak kalacak." dedi.

Kenan Evren heykeli ve etrafının yeniden düzenlenmesiyle ikinci minyatür meydanımız olan Kenan Evren Meydanı’nı da 4 adet arkalıklı krom ayaklı emperye ahşap banklar konuldu. 12 adet kent meydanında ve Sekine Evren caddesinde uygulaması yapılan aydın latma direklerinden montajı yapıldı ve halkın hizmetine sunuldu.

Etiketler

alasehir kenan evren parki mekan 360 derece sanal tur virtual tour alasehir manisa tarih

Fotoğraflar

Görüşler (4)

Koray Asik

Hoş

5 yıl önce

sevket Yıldırım

4 yıl önce

Vorenus L

4 yıl önce

Talat Sülar

5 yıl önce

Yorum Ekle