Mekan 360

ABDİ İPEKÇİ SPOR SALONU

Hakkımızda

Grup B: Brezilya, Hırvatistan, İran, Slovenya, Tunus ve ABD.

Şampiyonanın en eski spor salonu olan Abdi İpekçi Spor Salonu, daha önce bir çok üst düzey maça ve içlerinde EuroBasket 2001’in de bulunduğu uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapmıştır.

Öldürülen gazeteci ve insan hakları savunucusu Abdi İpekçi’den ismini alan 12.500 koltuklu spor salonu, grup maçlarını burada oynayacak olan ABD’ye ve diğer ülkelere en iyi şekilde ev sahipliği yapacaktır.

Beko Basketbol Ligi takımlarından Efes Pilsen, Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Cafe Crown’un evi olan Abdi İpekçi Spor Salonu, aynı zamanda 2004 Eurovision Şarkı Yarışması’na da ev sahipliği yaptı ve halen konserler ve kongreler için kullanılmaktadır.

Etiketler

abdi ipekci spor salonu istanbul 360 derece sanal tur b grubu mac

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Oguzhan AVCIATA

One of the best closed area sport complexes frequently used for important basketball games

6 yıl önce

abdullah eryatan

It was great for ice skating. I has lot of fun.

6 yıl önce

Chinemelu Elonu

This is where most of the big time basketball games, concerts and etc are held, at least on the European side of Istanbul. It's also the Home to Efes and Galatasaray Basketball teams. The facility is huge and very well kept. From all the seats in the complex you seem to get a pretty good view of whatever performance your watching. In terms, of parking I'm not sure how they handle this, since the complex is so big, but you can of course take public transportation.

8 yıl önce

Orhan Dertsavar

it s big and effective , not very central but within walking distance to major transportation tolls like marmaray and public bus / midibus system

7 yıl önce

fatih çalışkan

There isn't a modern scoreboard that has been using since 2001. On the other hand, a temporary swimming pool was built within the Abdi Ipekçi for The 2009 European Short Course Swimming Championships.

7 yıl önce

Yorum Ekle