YEDİ UYUYANLAR SELÇUK Izmir | Sanal Tur | Mekan360.com

YEDİ UYUYANLAR

Görüntülenme - 20497 Yorum Ekle

Hakkımızda

Vedius Gymnasiumu yanından doğuya doğru dönen asfalt yol, Yedi Uyuyanlar Mağarası’na ulaşır. İmparatorluk içindeki Hıristiyanların, Roma Devleti ile anlaşmazlığa düştükleri en önemli konu, İmparator Kültü’dür. Bu kült gereği Hıristiyanlar, İmparator Tapınağı’na kurban sunma görevini yerine getirmeyince, devlet tarafından imparator düşmanı sayıldılar. Bunlar devlet düşmanları gibi işlem gördüler.

İmparator Decius zamanında yaşayan yedi Hıristiyan genç, İmparator Tapınağı’nda yapılması gereken kurban sunma işlemini yerine getirmek istemedikleri için, kentten kaçıp buradaki bir mağaraya saklanIRlar. Yedi genç bir süre sonra uykuya dalarlar. Uyandıktan sonra yiyecek almak için kente gittiklerinde, yalnız bir gece değil 200 yıl uyudukları ve Roma İmparatorluğu’nun her yanında Hıristiyanlığın yaygınlaştığını öğrenirler. Durumu haber alan imparator Theodosius II, bunu ‘Resurrection’ yani ölümden sonra insan ruhunun yeniden dünyaya geleceği inanışının bir göstergesi olarak kabul eder. O dönemde bu konunun tartışması kiliselerde yapılmıştır.

Yedi genç öldükten sonra büyük bir cenaze töreni yapılır ve gömüldükleri mağaranın üzerine bir kilise inşa edilir.

 

 1927-28 yıllarında burada yapılan kazılarda, bir kilise ile yüzlerce mezar bulunmuştur. Mezarlarda ve kilisenin duvarlarında kutsal kabul edilen Yedi Uyuyanlar’a hitaben yazılmış yazıtlar vardır.

Yedi Uyuyanlar’a mümkün olduğu kadar yakın gömülme arzusu, yüzyıllar boyunca sürmüştür.

Azize Maria Magdalene de burada gömülüdür.

 

Etiketler

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Jan Hiers

Nice area. Close to Efese and Şirinci

5 yıl önce

Tayyeba Javed

I was very excited to go there, but the cave is not open for visitors.

5 yıl önce

Roselle Juice

The cave is not worth visiting but trying local bread fresh from the avon at the foot hill cafe makes you forget the long journey. Oh oh I love turkish coffee.

5 yıl önce

terubuk masin

Not recommended. Hardly anything there, its closed for most of the part

5 yıl önce

Fariz Hakim

Cave not open to visitors but view is beautiful from the top.

5 yıl önce

Yorum Ekle