SULTAN CAMİİ MERKEZ ŞEHZADELER Manisa | Sanal Tur | Mekan360.com
Cami DİNİ MEKANLAR

SULTAN CAMİİ

Hakkımızda

Kanuni Sultan Süleyman sancak beyi olarak Manisa’da görev yaptığı dönemde annesi Hafsa Sultan’da yanında bulunmaktadır. Sultan Süleyman İstanbul’a gidip tahta oturunca Mimar Acem Ali’yi cami, medrese, sübyan mektebi, imaretten meydana gelen bir külliye inşa etmesi için görevlendirmiştir. 1522 yılında tamamlanan bu yapılara daha sonra dar-üş şifa ve çifte hamam ilave edilmiştir. Cami 16.yüzyıl Osmanlı mimarisinin ildeki en önemli örneklerindendir. Külliyenin ana binası olan cami, kesme taş ve tuğladan sade bir üslupla yapılmış, ortada bir büyük, yanlarda iki küçük kubbeyle örtülmüş, iki minareli bir camidir. Mermer minberi oyma ve kabartmalıdır. Kadınlar mahfelinde ise ahşap oymalar bulunmaktadır. Ünlü Mesir Macunu’nun halka saçıldığı cami olması sebebiyle halk arasında Mesir Camii adıyla da anılmaktadır. Cami avlusunun kuzeyini çevreleyen medrese binası, ana girişi kuzeye bakan on odalı bir yapıdır. Misafirhane ve yemek odaları beşik tonoz örtülmüş, diğer mekânlar kubbe ile kapatılmıştır.

Medrese binasının kuzeydoğusuna düşen iki odalı sübyan mektebi, kuzeyinde yer alan hamam ve dar-üş şifa, çeşitli tarihlerde yapılan onarımlar sayesinde sağlam durumda günümüze ulaşmıştır. Hamamın kadınlar ve erkekler bölümleri aynı mimari düzenlemededir. Soğukluk ve ılıklık bölümleri yan yanadır. Sıcak bölümün orta kubbesinin kasnağından yedi aydınlatma penceresi vardır, ayrıca kubbelerin ortasına birer aydınlatma feneri yapılmıştır.

Etiketler

dini mekan tarihi alan kubbe ezan ibadet yapı medrese külliye

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Felix Siauw

Well maintained, the mosque is part of a complex that calles "Kulliyesi", including Darussifa (Hospital), Hammam (Bath Place), Medrese (School) and others

2 yıl önce

Okan Sakar

Most famous historic mosque of manisa where historic annual mesir festival is organized

4 yıl önce

adrienmorisdirac

Historical place

2 yıl önce

bayram ilgin

Sultan camii osmanlının şehzadeler kenti manisada bulunan tarihi yapı mesir macunun saçıldığı yer merkez efendinin buluşu herderde deva mesir camii olarakta bilinir sağında saruhan beyinin türbesi sübyan. Mektebi sultan hamamı ve bahçesiyle külliye şadırvanı ve bahçe içinde çocuklara dini eğitim verilen mekanlar var gezilmeye deger

2 yıl önce

jeng o

Bu caminin tarihi çok eskiye dayanır şehzadeler şehri olan manisa bu camiden çok şehzade gelip geçmiş hatta mesir Festivali'nde halka mesir sacarken bu cami üzerinden saçıyorlar ayrıca bu festivale dünyanın her yerinden gelen insanlar oluyor..

2 yıl önce

Yorum Ekle