İSHAK PAŞA SARAYI Doğubeyazıt Ağrı | Sanal Tur | Mekan360.com

İSHAK PAŞA SARAYI

Görüntülenme - 86663 Yorum Ekle

Hakkımızda

Sarayınn yapımını 1685'de Doğubeyazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa başlatmış, saray onun oğlu Çıldır Valisi İshak Paşa ve torunu Mehmet Paşa tarafından 1784'te bitirilmiştir. 7.600 m² bir sahada yapılan sarayın inşaası 99 yıl sürmüştür.

Türk mimarisinin en güzel örneklerinden olan İshakpaşa Sarayı; Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren bir yapıdır. Camiinin kubbeleri Türkistan kubbeleri gibidir. Saray Topkapı Sarayı'nı andırır, kapıları ise Selçuklu stilindedir.

50 x 115 metre alanı kapsayan sarayın Harem Dairesi iki katlı, diğer bölümleri tek katlı idi. Günümüzde ikinci kat tamamen yıkılmış durumdadır. Saraya ancak doğudaki tepeden açılan bir kapıdan girilir. Diğer tarafları 20-30 metre yükseklikte sağlam duvarlarla çevrilidir. Kapıdan, önce dış avluya girilir. Dış avlunun etrafında uşak ve seyis odaları ve tavlalar vardır. Dış avludan iç avluya kemerli tak şeklinde büyük bir kapıdan girilir. İç avluda çeşitli odalar ve koğuşlar vardır. Ortadaki harem dairesinin duvarlarında İshak Paşa'yı öven yazılar bulunmaktadır. Kapının iki yanında iki aslan heykeli vardır. Divan odası (toplantı salonu) ise 20 metre genişlik ve 30 metre uzunluktadır.

Aynı zamanda, dünyanın ilk kalorifer tesisatı döşenen sarayıdır.

Eskiden sarayın olduğu yer, sarayın tam ortada bulunduğu bir yerleşim merkeziydi. Ova tarafında evler, diğer yanlarda camiler, mezarlık ve diğer yapılar vardı. Fakat bu yapıların hepsi yıkılmıştır. Saray son yıllarda yapılan tamirat ile tamamen yıkılmaktan kurtarılmıştır.

Etiketler

ağrı doğubeyazıt merkez dogubayazıt mekan 360 sanal tur ishak paşa ishakpaşa saray

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Remy MH

3 stars because there is no restaurants there. I think they have to exploit the area better.

5 yıl önce

Panha Sok

Best historical palace in Eastern Turkey. A bit difficult to find transportation to go there during winter.

5 yıl önce

Yasin Eken

The history behind it is incredible. The palace/museum has information all around so I guide isn't necessarily needed.

5 yıl önce

Anna Orange

If you are in the area you really need to visit this place it is totally fantastic

5 yıl önce

Kadir Celâl AKSU

This palace triggers you to read more about its past.

5 yıl önce

Yorum Ekle