HADIMOĞLU KONAĞI TÜRK EVİ BAYRAMİÇİ Çanakkale | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 100 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 101

HADIMOĞLU KONAĞI TÜRK EVİ

Hakkımızda

Hadımoğlu Konağı 1973 yılında varislerinden Milli Emlâk tarafından satın alınmış, daha sonra Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. Kültür Bakanlığı Hadımoğlu Konağını 1995-1996 yılında restore etmiştir. Hadımoğlu Konağı XVIII.yüzyıl Osmanlı konağıdır.


Hadımoğlu Konağı
Bu konağın sahibi olan Mustafa ve Ahmet isimli iki kardeş Konya’nın Hadım kasabasından gelerek Bayramiç’te dabaklık (dericilik) yapmışlardır. Kısa sürede zengin olan kardeşler Osmanlı hükümetinden Bayramiç Sancaktarlığını almışlardır. Hadımoğlu konağı günümüze iyi bir durumda gelmiş Türk Sivil Mimarisi örneklerindendir. Dış görünümü ile adeta bir kaleye benzeyen bu konak iki katlı olup, haremlik ve selamlık bölümlerinden oluşmaktadır.


Hadımoğlu Konağı Avlusu
Konağın yapımında Bayramiç’e 14 km. uzaklıktaki Kurşunlu Tepe üzerinde bulunan Skepsis ve Kebrene antik kentlerinden toplanan taşlar kullanılmıştır. Ayrıca bu konak iç bezemesi, ahşap işçiliği, freskleri ve duvar resimleri, kalem işleri ile oldukça zengin bir görünümdedir.


Hadımoğlu Konağı tavan ve dolap kapaklarındaki ahşap işçiliği
 
Bayramiç Kaymakamlığı’na bağlı olan müzede Bayramiç ve çevresindeki köylerden toplanan etnoğrafik eserler teşhir edilmektedir.

Etiketler

museum visit mimari dericilik dabaklık kurşunlu tepe skepsis kebrene antik konak ahşap fresk duvar resim kalem etnografik

Fotoğraflar

Görüşler (3)

Ahmet Sönmezalp

Eskilerden doğal bir esinti.

3 yıl önce

Barış Balkan

Osmanlı zamanından kalma bu evi ziyaret edin.

3 yıl önce

asdfgh

2 yıl önce

Yorum Ekle