HACIBANLAR EVİ MUTFAK MÜZESİ ŞANLIURFA EYYÜBİYE Sanlıurfa | Sanal Tur | Mekan360.com
Arkeoloji & Etnografya Müzeleri MÜZELER

HACIBANLAR EVİ MUTFAK MÜZESİ ŞANLIURFA

Görüntülenme - 22936 Yorum Ekle

Hakkımızda

Kentin tarihi dokusuna sahip çıkmak amacıyla yıkılmaya yüz tutmuş Tarihi Hacıbanlar Evi’ni satın alan Şanlıurfa Belediyesi tarihi mekânı “Geleneksel Mutfak Müzesi”ne dönüştüreceğini bildirdi.

       Hacıbanlar Evi’nde restorasyon işlemlerine başlayan Şanlıurfa Belediyesi, “Geleneksel Mutfak Müzesi”ne dönüştüreceği mekanda Urfa mutfağını önce ülkemize daha sonra dünyaya tanıtmayı planlıyor.

       5 oda, 1 zahirelik, 2 eyvan, 3 tarafı zerzembe(kiler), 2 su kuyusu, geniş avlusu ile Tarihi Urfa Evleri’nin vazgeçilmez örneklerinden biri olan Hacıbanlar Evi, fıskiyeli havuz ve yoğun desenli cepheleriyle konuklarını farklı bir atmosfere taşıması bekleniyor.

      Çiğköfte, içli köfte, ağzı açık, yumuk, borani gibi daha birçok birçok yöresel yemeği bulunan Şanlıurfa’nın Hacıbanlar Evi ile Mutfak Müzesine kavuşmasının 6 ay süreceği bildirildi. 

       Şanlıurfa’ya gelen yerli, yabancı konukların Mutfak Müzesine dönüştürülecek Hacıbanlar Evi’nde ağırlanmasının ve burada yöresel Urfa yemeklerinin ikram edilmesinin amaçlanıyor. 

 

 

Etiketler

ev tarihi restore yemek cephe hane turist geleneksel mutfak müze 360 vr sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Hasan Yıldız

Şanlıurfa nın yöreye has ritüllerinin ve aile de yaşam Biçimlerini görebileceğiniz urfaya ait kelimeleri duyacağınız bir müze. Örneğin zerzembe=eskiden buzdolabı yerini alan soğuk mekan

2 yıl önce

Ömer DURAK

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkürler böylesi güzel bir müze hazırladıkları için. Müze Pazartesi hariç her gün ziyarete açık. Yöresel eşyalardan, kıyafetlere kadar onlarca ürün sergilenmekte. Girişler ücretsiz. Personel oldukça ilgili. Kesinlikle tavsiye ederim.

2 yıl önce

Hakan YILDIRIM

Konak çok güzel düzenlenmiş. Canlandırmalar gerçekçi, objeler ve kullanılan eşyalar antika. Tanıtım ve anlatım konusu üzerinde durulmalı. Bir de bakır kaplar Antep işi mi acaba diye tereddüt ettim.

2 yıl önce

ŞEYMA ÖZPOLAT

Mutfak Müzesi hane kültürü tanımak adına çok güzel lakin urfanın yöresel tadlarını sunmamışlar. Bir de dar ara sokakta yer alıyor. Bulmakta sıkıntı yaşadık. Haritadaki konum iyileştirilmeli

2 yıl önce

Mehmet AKIN

Kıymetli, Emek Verilmiş Özen Gösterilmiş. Ailecek Gezilebilir.

2 yıl önce

Yorum Ekle