DOĞU CİMNAZYUMU VE HAMAMLARI SELÇUK Izmir | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 100 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/mk360.php on line 101

DOĞU CİMNAZYUMU VE HAMAMLARI

Görüntülenme - 1117 Yorum Ekle

Hakkımızda

 Magnesia Kapısı’nın tam kuzeyinde, M.S.2.yüzyılın 2. yarısında inşa edilmiş, hamam/cimnazyum külliyesi yer alır. Cimnazyum, Roma Çağı'nın okuludur. Sofist Flavius Damianus ve karısı Vedia Phaedrina tarafından yaptırılmıştır. Hamamın batı ve güney taraflarında yer alan salonlarının tabanları mozaikle kaplıdır. Efes antik kentini gezmeye genellikle doğu girişinden başlanır. Buradan girmeden önce, yol kenarında görülen devasa kalıntılar Roma döneminde yapılmış olan Kızlar Cimnazına aitti. M.S. 2. Yüzyıldan kalma bu yapı dönemin okullarından biriydi. Adı kızlar cimnazı olmasının nedeni arkeologlar tarafından kazı sırasında bulunan çok sayıda kız heykelidir. 

Gişelerden içeri girdiğimizde sağ tarafta karşımıza gelen kalıntılar Roma dönemi hamam yapıları olup, önemli buluşma merkezlerinden biriydi. Apoditeryum (soyunma), Firigideryum (soğuk), Tepideryum (ılık), Kalderyum (sıcak) ana bölümlerden oluşmaktaydı. Tabandan ve duvarlardan ısıtılan sıcak mekanların yanında, toplu olarak kullanılan genel tuvaletlere de sahipti.

Etiketler

Doğu Cimnazyumu ve Hamamları

Görüşler ()

Yorum Ekle