DİKİLİ KALESİ DİKİLİ Izmir | Sanal Tur | Mekan360.com

DİKİLİ KALESİ

Hakkımızda

İlk arkeolojik bilgilere göre Dikili'nin M.Ö. 5000-4000 yıllarına kadar uzanan geniş bir geçmişi vardır. İlk yerleşim yerlerinden Ağıltepe ve Kaletepe'de yapılan kazılar sonucunda Akalar'ın yaşadığı bu bölgeye Aterneus denildiği belirlenmiştir. Eoılı'ların Dikili toprakları üzerinde Aterneus, Pytani, Astria, Teutronia gibi kentleri ve siteleri bulunduğu arkeolojik kazılarından anlaşılmıştır. İlk çağlarda Lidyalılar, İranlılar, Frikya ve Mysialılar daha sonra Romalılar, Bergamalılar, Orta Çağda da Bizanslılar, Cenovalılar, Selçuklular ve Osmanlılar hakim olmuşlardır. Dikili bölgesindeki tarihi kent ve sitelerde Aristo, Hermos, August, İskender gibi ünlü isimler zaman zaman bulunmuşlardır. 
Yeni Dikili tarihi Bergama'lı Karaosmanoğlu'nun Dikili'de çiftlik kurması ve burada dikmelik yetiştirmesi ile başlamıştır. Önceleri Dikmelik olarak geçen isim daha sonra Dikili haline gelmiştir.

Etiketler

kale kaleler dikili

Fotoğraflar

Görüşler (5)

rebal doghouz

The fortress is almost always closed... Opens only on some occasions... 1 min walking to the beach and the alley along where you can find many restaurants and pubs

5 yıl önce

Octavian C

Unexpected huge casstle in a middle of a small sea village, unique landscape

5 yıl önce

Vinod Kumar Krishna

Very intuitive, get a guide, it will help

5 yıl önce

özlem Ilhan

I never had the chance to see the inside. Mostly closed for renovation.

5 yıl önce

Yesim Dim

Perfect place to visit!

5 yıl önce

Yorum Ekle