BERGAMA KURŞUNLU CAMİİ BERGAMA Izmir | Sanal Tur | Mekan360.com
Cami DİNSEL

BERGAMA KURŞUNLU CAMİİ

Görüntülenme - 15566 Yorum Ekle

Hakkımızda


Kurşunlu Cami (Bergama) İzmir ili Bergama ilçesinde bulunan bu cami kaynaklardan öğrenildiğine göre 1439 yılında yapılmıştır.Değişik zamanlarda yapılan onarımlarla XV. yüzyıl mimari özelliğinden oldukça uzaklaşmıştır Bu arada da caminin önüne mimarisini gölgeleyen geniş saçaklıklı, ahşap bir son cemaat yeri eklenmiştir. Cami kesme taştan yapılmış olup, kare planlıdır İbadet mekânının üzeri 920 m çapında kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür Mihrap yuvarlak bir niş şeklinde olup, minberi ahşaptandır.
Yanındaki minaresi taş kaide üzerine tuğladan yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir.

Etiketler

kurşunlu camii bergama

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Mehmet Etkiyar

ŞEHİT PİLOT YZB.ÜMİT ÖZERLİ KOMŞU KARDEŞİMİZİ EBEDİYETE YOLCU ETTİĞİMİZ CAMİ OLARAK KAYITLARIMIZA DAHİL OLDU!

3 yıl önce

Bergama Haberajans

Kurşunlu Cami (Bergama) İzmir ili Bergama ilçesinde bulunan bu cami kaynaklardan öğrenildiğine göre 1439 yılında yapılmıştır. Cami kesme taştan yapılmış olup, kare planlıdır İbadet mekânının üzeri 920 m çapında kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür Mihrap yuvarlak bir niş şeklinde olup, minberi ahşaptandır. Yanındaki minaresi taş kaide üzerine tuğladan yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir.

3 yıl önce

Salih Kolay

Tarih kokuyor...

3 yıl önce

Murat Erdogan

Bergama ilçesi Hükümet Konağı yanındadır. Kubbesi kurşun kaplı olduğundan bu adı almıştır. Doğuya bakan duvarındaki iki satır kitabesine göre, bu cami, Safinin oğlu Hacı Hasan tarafından 1439 tarihinde yaptırılmıştır.

4 yıl önce

gökhan Bice

Şehrin simgelerinden .

3 yıl önce

Yorum Ekle