leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mekan360.com Logo

Türkiye'nin Mekan Portalı

SANAL TUR NEDİR ?

Sanaltur Nedir ? , Neden Sanaltur ? , Kazanımlar , Sunum Şekilleri , Sektörel Alanları , Çekim Teknikleri

Sanal Tur (Virtual Tour) üç boyutlu görüntü izlenimi veren panoramik fotoğraflar sayesinde, son teknoloji yazılım ve görsel medya uygulamalarının da fotoğraflar üzerine aktarılmasıyla internet ortamında interaktif olarak ziyaretçiye mekânın içindeymiş hissi yaratarak istediği gibi dolaşmasını sağlayan görsel bir uygulamadır.

 

Sanal Tur uygulaması, özel çekim ekipmanları ve fotoğraflama teknikleri ile panaromik fotoğrafların elde edilmesi ve bu fotoğrafların farklı yazılımlarla işlenmesinin ardından birleştirmeleriyle küresel bir görüntü elde edilmesi işlemidir. Fotoğraflar işlendikten sonra Flash animasyonları ile de sınırsız çeşitlilikte zenginleştirilerek web uygulaması şeklinde yada CD/ DVD ortamında çalışan bağımsız uygulamalar haline getirilebilmektedir.

Sanal Tur bir mekânı internetten tanıtmanın en etkin ve etkili yöntemidir. 360 derecelik bir bakış açısıyla mekânı internetten/ lokal bilgisayarından gezen potansiyel müşteriler, etraflarına bakınabilir, aradıkları ya da istedikleri detayları kendileri inceleyebilir ve ilgili mekana gitmeksizin mekan hakkında görsel şekilde fikir sahibi olabilirler. Kelimenin tam anlamıyla SANAL TUR şeklinde; mekanda dilediklerince geniş bir zaman diliminde sıkılmadan, yorulmadan, rahat ve eğlenceli bir gezinti yapabilirler.

 

http://www.mekan360.com adresimizdeki örnek çalışmalarımız ve farklı kategoriler altında gruplandırılmış referanslarımızda da görebileceğiniz gibi; bir görüntüden diğer bir görüntüye geçmek, örneğin bir dış mekândan kapının ya da girişlerin üzerlerindeki oklara tıklatarak iç mekâna girmek, kolaylıkla mümkün olmaktadır.

Fare (Mouse) yardımıyla sağa-sola ve yukarı-aşağı, büyültme-küçültme ve tam ekran görüntüleme gibi fonksiyonlarla gezinerek mekân hakkında en gerçekçi fikre sahip olabilirsiniz. Farenin sağ tuşu veya klavye (Shift/Ctrl tuşları) yardımı ile yakınlaştırma veya uzaklaştırma yapmak mümkündür. İsteğe bağlı olarak fare veya klavye kullanılmadan da sanal gezinti yapılabilir

 

Bildiğimiz iki boyutlu fotoğraftan çok farklı bir görsellik sunan bu fotoğraflama tarzı, hareketli oluşu ile videoyu andırsa da aslında bir video değildir. Sanal gezinti, Internet ortamında kolay yüklenebilen ve hızlı seyredilebilir olması sebebiyle Video 'dan daha hızlı ve etkili bir tanıtım aracıdır. Kullanıcılara istedikleri görsel alana odaklanma ve inceleme şansı vererek esneklik sağlar. Panoramik fotoğraflar üzerine yerleştirilebilen interaktif kapılar sayesinde sonraki panoramaya çok rahat geçilebilmekte ve mekân üzerindeki kontrol ziyaretçiye bırakılmaktadır. Bu sunum ile mekânın akılda kalma oranı çok daha yüksektir. Daha dikkat çekici ve yüksek etkiye sahiptir. Diğer reklam alanlarına kıyasla daha kısa sürede, daha etkin ve etkili sonuçlar alınması mümkündür.

     AXIMA güvencesi ve hizmet kalitesiyle SANAL TUR size birçok yenilik de sunuyor! Nasıl mı? Sanal Tur uygulamasında sadece var olan görüntülerin dijital ortama aktarılarak panaromik görüntüler elde edilmesinden öte, web tabanlı uygulama sayesinde son teknoloji resim işleme programları ile ile görsel olarak da fotoğraflar düzenlenebiliyor ve karşınıza gerçekten hayal ettiğiniz hatta hayalinizin de ötesinde mükemmel sonuçlar çıkabiliyor.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Turizm sektöründesiniz, Otelinizi, Sosyal Tesisleri ve Çevre Düzenlemesini daha etkili yöntemlerle tanıtarak hem müşteri portföyünüzü genişletmek hem de sezon hedeflerinize ulaşmak istiyorsunuz. Mekan360 otellerinizi, tesislerinizi tanıtmak ve odalarınızdaki konforu, tesisin iç ve dış tasarımını, konforunu ve konukseverliğinizi müşterilerinize en iyi şekilde sunabilmek size eşsiz fırsatlar sunmaktadır.   Otel odalarındaki lüksü, konforu ve eşiz rahatlığı anlatan… Havuzunuzdaki eğlencenin misafirlerinizde bıraktığı keyfi, restoranınızda keyifli bir kahve molasını ya da sıkı bir iş toplantısını… Mutfağınızın şıklığını, temizliğini ve çalışanlarınızın deneyimini, mum ışığı eşliğinde lezzetli bir akşam yemeğini ve yemekte arzu ettiğiniz müziği… Lobinizdeki şık tasarımlı mobilyaları ve aydınlatma sisteminizi… Güler yüzlü personelinizi ve tesisinizin imajını görsel açıdan mükemmel şekilde anlatan ve tesisinize ait bu öyküyü tatlı bir tebessümle harmanlayarak konuklarınıza GERÇEKTEN şu an tesisinizdeymiş izlenimi yaratan Mekan360 ile hayallerinize sadece bir adım ötedesinizMüşterileriniz, arzu ederseniz dört mevsim manzara görüntülerini, gece ve gündüz manzaralarını, eğlence keyfini ve tesisinizi anlatan özel anların hepsini Mekan360 Sanal Tur uygulaması sayesinde keyifle inceleyebilmekte, her odayı ve her katı gezebilmekte; otelin kuşbakışı görünümünden odaya ait manzaraya kadar bütün detaylarıyla istedikleri an, diledikleri zamanda tesisinizi gezebilmektedirler.

Bu sistem sayesinde;

 

 

 • Satışlarınızı, rezervasyonlarını, tanıtım faaliyetlerinizi bu eşsiz ve çok güçlü pazarlama ve sunum sistemi sayesinde artırın...
 • Eski ve yorgun web sayfanıza yeni bir soluk getirin; teknolojik üstünlüğünüzle sektörde fark yaratın. Eğer web sayfanız yoksa da hiç endişe etmeyin, SANAL TUR teknolojiyle size eşsiz bir Web Sitesi hazırlayalım.

 • Konuklarınız sizin tarifinize gerek kalmaksızın bütün tesis hakkında detaylı bilgi ile gelerek tanıtım sürecinizi hızlandırsınlar ve bir tanıtım zinciri şeklinde bu uygulamayı çevrelerine de tanıtsınlar.
 • Tesisinizi internet ortamından bütün müşteri ya da müşteri adaylarınıza Sanal Tur şeklinde gezdirerek rakipleriniz ile aranızda fark yaratın, sektördeki konumunuzu perçinleyin 

 • Tur Şirketlerine tanıtımınızı daha kolay yapın tesisinize ayrı bir prestij ve eşsiz bir imaj kazandırın,

 • Hedef müşterilerinize kendi alanınızdaki gelişmeleri ve yenilikleri zahmetsizce tanıtın, hem değerli zamanınızdan hem de harcamalarınızdan tasarruf edin.

 • Uzaktaki müşterilerinizin kolaylıkla mekânınızı gezmelerini sağlayın, müşteri portföyünüzü genişletin müşterilerden gelecek istek ve önerilerden de ilham alarak kendinizi yenileyin.

 • Gerçekten tesisinizi görerek ve beğenerek gelen gerçek müşteriyle tanışın; rezervasyonlarınız, satışlarınız daha hızlı ve kolay olsun.
  • Mekan 360 ile, sunduğunuz ürün ve hizmetler, müşterileriniz ya da çalıştığınız firmalar tarafından bizzat sizi ziyaret etmiş kadar yakından tanınabilir. Müşterileriniz için çok önemli olan, "Neye Harcama Yaptığını Bilme İhtiyacı" na Sanal Tur teknolojisi en uygun biçimde cevap verebilecektir.    

     

   

  

AXIMA güvencesinde Mekan360, özellikle yeni açılan otel, turistik tesis ve sitelerin etkili tanıtımı için uygun bir çözümdür. İlgi çekici yerleşim merkezlerini; müzeleri, tarihi eserleri, kültürel etkinlikleri ve turistik gezi alanlarını SANAL TUR ile yakından tanıtabilmekteyiz. Bu yazılım ile bir ilin tarihi ve kültürel değerlerini, alış-veriş merkezlerini üç boyutlu ortamda iç ve dış turizmin ihtiyaçlarına esnek çözümler üreterek sunuyoruz.   

  

otelin sahil görüntüsü, havuzları, şehir manzarası, etkinlikler, animasyonlar ve benzeri faaliyetlerini en çekici ve görsel şekilde tanıtma fırsatını sizlere sunuyoruz.

Oteliniz henüz Proje Safhasında ya da İnşaat Halindeyse de Mekan360'ın sizlere sunduğu son teknoloji çözümlerden yararlanın. Mimar, İç Mimar ve uzman görsel tasarım ekibimizden oluşan kadromuzla mimari çizimlerinizdeki boş havuzlarınızı fotoğraf işleme teknolojileri ile doldurabilir, şöminelerinizi alevlendirebilir, odalarınızı istediğiniz şekilde 3D mobilyalarla döşeyebiliriz. Odalarda duvarlara sanal LCD ekranlar yerleştirebilir ve hatta bu sanal LCD ekranlar içerisine tesisinizin tanıtımını içeren küçük filmler ekleyebiliriz.   

  

Bitmemiş mimari projelerinizi müşterileriniz gerçekten oradalarmış gibi SANAL TUR şeklinde projelendirebilir ve projeye uygun olarak görsel şekilde tasarlayabiliriz. Evet, AXIMA güvencesinde SANAL TUR artık bir hayal değil! Hayallerinizin de ötesinde müşterililerinizi memnun etmek istiyor ve işlerinizin verimliliğini, kârlılığınızı artırmak ve müşteri portföyünüzü genişletmek istiyorsanız, şimdi doğru adrestesiniz!

 

 • Panoramik fotoğraflar ile hazırlanabilecek Sanal Tur Uygulaması : Tek ekranda seyredilebilecek şekilde tüm mekan panoramaları bir düzen içinde yerleştirilir. Havadan çekilmiş görüntüler (Uçak, Helikopter, Uydu Fotoğrafları) ya da genel kroki üzerinde panoraması çekilmiş mekanlar işaretlenerek ziyaretçinin gezintisi interaktif olarak daha kolay hale getirilebilir, Panoramik fotoğraflar üzerine yerleştirilecek sanal geçiş kapıları sayesinde ziyaretçinin mekanda sanal olarak gezinmesi sağlanabilir.Hazırlanan Sanal Tur uygulaması CD-DVD ortamına uyarlanarak broşür veya katalog ekinde rahatlıkla dağıtılabilecek şekilde kullanılabilir.

 • CD-DVD gibi medya ortamlarında lokal olarak da kullanılacak şekilde tasarım yapılabilir, böylelikle kullanıcılar mekanı istedikleri şekilde detaylı olarak inceleme fırsatı bulabilirler. İnternete gereksinim duymadan tüm bilgisayarlarda rahatlıkla minimum sistem gereksinimleriyle rahatlıkla görüntülenebilir.

 • Dokunmatik ekran sistemleri (kiosk) yardımı ile tesislerinizde ziyaretcilerinize sanal bir rehber sistemi oluşturabilirsiniz.


  Mekan 360 proje süreci, aşağıdaki gibidir. Tanıtım görüşmesinin ardından işin niteliğine göre demo çekimler yapılabilir ya da sektörde var olan örnek projeler üzerinden demo görüntüler sistem üzerinden görüntülenebilir. SANAL TUR projelendirilerek yapılacak çekimlerin sayısına, tanıtılacak mekân adedine ve fotoğrafların işlenme süresine göre esnek fiyatlandırma modelleri uygulanır.

 

AXIMA sadece Üç Boyutlu Sanal Tur uygulamasından öte; mekân tanıtımı konusunda ve firmanızın satış pazarlama faaliyetleri en verimli düzeye getirerek çalışanlara hizmet kalitesi ve iş kolaylığı sağlamaktadır. Mekan360, hedef müşteri kitlenize ulaşmanıza yardımcı olur ve doğru müşteriyi ya da uygun ziyaretçileri sizlerle buluşturur. Misyonumuz, hayatı daha yaşanılabilir kılmak için, meslek etiğinden ödün vermeden teknik bilgilerimize, içten ve keyifli bir gülümseme de ekleyerek siz değerli müşterilerimize, iş ortaklarımıza sorumluluk bilinci ve iş disipliniyle yapabileceğimizin en iyisini sunmaktır. Yüzünüzde sanal bir gülümseme değil, gerçek bir keyif bırakabiliyorsak ne mutlu bizlere… 

AXIMA, AR-GE çalışmaları ve sürekli gelişim felsefesi odaklı hizmet anlayışıyla üreten Türkiye’nin bir parçası olarak sadece sektörüne değil, ülkesine değer katan bir anlayışla emin adımlarla stratejik hedeflerine doğru, siz değerli iş ortaklarımızın katkıları ve çalışanlarımızın güler yüzlü desteği ile ilerlemektedir. Kurum kültür ve değerlerimizden ödün vermeden, her zaman EN İYİ HİZMET anlayışıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Kullanıldığı sektörler; 360° Full Virtual Tour (Sanal tur) ile başta Şehir Tanıtımı olmak üzere;

museum virtual tour

Müzeler/ Kültür

hotel virtual tour

Turizm Otelcilik

spa virtual tours

SPA - Sağlık

virtual tours for web designers

Elektronik Yayıncılık - Tanıtım

virtual sports tours

Spor Kompleksleri

virtual gallery tours

Sanat Galerileri

conference centre virtual tours

Konferans ve Kongre

tourism virtual tours

Tarihi Eserler

virtual home tours for ben bailey homes

Mobilya ve Mimari Dekorasyon

university virtual tours

Ofis / Üniversite

panorama for print in skyscraper exhibition

Genel Manzara

virtual airshow tour of farnborough

Ulaşım

         Şirketinizi, üretim tesislerinizi, ürünlerinizi ve/veya tasarımlarınızı tanıtabileceğiniz, reklamını yaparak pazarlayabileceğiniz, bütün sektörlerde 360 derece Sanal Tur uygulaması yapılabilmektedir. Panoramik Görüntüler sayesinde; Bütün sektörler ürünlerini en iyi ve en hızlı bir şekilde tanıtarak firmalarının verimliliklerini arttırabilmektedirler.

Fotoğraflama ve Görüntüleme Teknikleri:

Tam Spiral Balık Gözü Resimleme:


180 derece tüm açılardan her yöne gösterim için kullanılan bir resimleme tekniğidir.
Bu resimleme tekniği ile hazırlanan bir sanal gezinti, resim üzerinde Yukarıdan aşağıya 180 derece ve ya sağdan sola 180 derece panoromik tarama imkanı vermektedir.

Tam spiral balık gözü fotoğraf çekimlerine başlamadan önce doğru ekipmana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Doğru ekipmanlarla, proje mekanında 2-3 adet örnek spiral balık gözü fotoğraf çekimleri yapılır.

Örneklerden de görebileceğiniz gibi kolayca çekilen resimler birbirine bağlanabilir ve sağdan sola ya da soldan sağa 180 derecelik açıyla bağlanabilir.
Burada en önemli nokta ise, çekeceğiniz resimlerin ardaşık olması ve sabit bir açıyla birbirlerine bağlanması gerektiğidir.
180 derecelik bir panoroma hazırladığımızı düşünürsek, iki adet spiral balık gözü çekimi yapıyorsak, ilk açımız 90 derece olmalı ve ikinci açımızda ilkinin bittiği noktadan itibaren 90 derece olmalıdır. Toplamda 180 derecemizi de tamamlamış oluruz.

Eğer 3 çekim yapacaksak 180 /3 yani 60 derecelik açılarla çekim yapmalıyız.

Genellikle önerilen kaliteli birleşimin, 4 adet 45 derecelik fire açıları da hesaplayarak fotoğraflamak olduğunu söylemek gerekir.

Üst noktadan en alt noktaya panoromik tarama yapabilmek için yine aynı şekilde ama bu kez en üst nokta ile en alt nokta arasında 2 x 90 derecelik resim ya da diğer alternatifler üzerinden fotoğraflamanız gerekir.
Grupix Yazılım evi olarak müşterilerimizden edindiğimiz tecrübeyle en kaliteli birleşimin, 6 adet 45 derecelik fire açıları da hesaplayarak fotoğraflamak olduğunu öğrendik.
6 x 45 = 270 derece yaptığından, 180 derecelik bir çekim için gerektiğinden 90 derece fark oluşur. Resimleri peş peşe birbirine eşleştirdiğinizde her resim için 15 derecelik açılarla iç içe geçirir ve kırılma payının 0 olmasını sağlarız.
Bu işlemlerin ardından en kaliteli çözümü elde etmiş oluruz.Sanal Gezinti: Spiral Balık Gözlü Fotoğraflama Tekniği

Kullanılan ekipmanın bir diğer önemli tarafı, bir önceki resimden sonra doğru açılardan devam etmenizi sağlamasıdır. Eğer bu sağlanamazsa, resimler üzerinde kaydırma yaptığınızda uyuşmazlıkları görürsünüz.
Planlı ve titiz bir çalışma, doğru ekipmanla hem çok kaliteli bir ürünü ortaya çıkırır hem de planlanmamış maliyetleri ortadan kaldırır.

Basık Spiral Balık Gözü Resimleme:

DSLR Sigma 8mm f4 EX ekipmanı ile sabit uzaklıktan çekilen 180derecelik resimlerin bellirli ölçüde basılması sonucu oluşan spiral düzleştirme tekniğidir.
Bu teknikte, balık gözü resimlerin, panoroma da kaydırılması esnasında kenarlarında ki spiral görüntü mümkün olduğunca yok edilmeye çalışılır.
Fotoğraflama maliyeti, üretim maliyeti gibi kriterleri düşürmek için düşünülen bir tekniktir.

Resimler 180 derecelik açılarla 2 adet olarak çekilir.
Basık spiral balık gözü fotoğraf çekimlerine başlamadan önce doğru ekipmana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

bu teknikte 2 adet 90 yerine 4 adet 30 derecelik resim kullanıyoruz. Toplamda 120 derece ve 60 derece kayıpla, resimlerin birleştirilmesi sonrası görüntüde sıfıra yakın bir hata olduğunu öğrendik.

Diagonel olarak 180 derece açıyla orta merkezden bireştirilen resimleme tekniğidir.

Kullanım alanı örnekleri: Cadde, Yol, Bina Çevresi, Kuşbakışı Açılar, Kabin, Araç içi, Havuz, Tesis Genel Görünüm vb. gibidir.

Kullanılan teknikte 180 derece esas alınacağından kayıp 180 derece gösterilmeyecektir. (Gökyüzü, Tavan, Görüş noktasının arkası gibi.)

Maliyet açısından bir başka tercih sebebi olan bu teknikte, Grupix Yazılım Ekibi olarak biz, 40 derece x 6 adet resimleme ile -10 derece giydirme yaparak mükemmele yakın bir gösterim sağlayabiliyoruz.

360 derece Küre Çekim Tekniği

Grupix Yazılım ekibinin geliştirdiği bu teknikte, gerçeğe en yakın sanal gezinti için özel bir yazılım kullanılmaktadır.
IPX gibi yazılım motorları kullanılarak hazırlanan panoromik gezintiler aslında daha çok resim kaydırma yapmaktadır.

farklı bir yazılım motoru kullanarak horizantal ve vertikal sanal bir nesne yaratarak, spiral katmanlarla Küre mimarisine resimleri eşliyoruz.
Kullanılan resimler, 30 derecelik açılarla çekilerek, her biri birbirine -15 derece giydirilerek mükemmel bir görüntü elde edilir.

Deprecated: Function session_is_registered() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/footer2.php on line 90 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/footer2.php on line 92