URLA DEVLET HASTANESİ ÖNÜ

91222 kere görüntülendi. Yorum Yapın
 
 

Hakkında

Urla Karantina Adası diğer adıyla Hastane Adası aslında insanlık tarihinin 5000 yıllık izlerini taşımaktadır . Çok çeşitli kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Karantina Adası , adından anlaşılacağı üzere 4 tarafı denizlerle çevrili İzmir Körfezinde anakara ile bağlantısı olan ve Cumhuriyet döneminde ağaçlandırılan en güzel iklime sahip tek adadır.
Ana karaya yaklaşık 600 metrelik taş dolgu yol ile bağlanan adamız 320 dönümlük yüzölçümüne sahip Hastanemizden başka Hudut ve Sahilleri Sağlık Koruma Yeri Müdürlüğü ile sadece yaz dönemlerinde faaliyet gösteren Sağlık Bakanlığı Sosyal Tesisleri Müdürlüğü'nü de üzerinde taşımaktadır.
Mülkiyeti Maliye Bakanlığı'na ait olan Karantina Adası Osmanlı döneminde tüm dünyada yaygın olan bulaşıcı hastalıklarla mücadele için Pilot bölge seçilmiş ve üzerinde bu amaca uygun küçük taaffuzhane daha sonra büyük taaffuzhane diye adlandırılan Karantina binaları yapılmıştır.
Bunlardan Büyük taaffuzhane aslına yakın bir durumda korunmaktadır. O yıllarda burada görev yapan personellerin barınması ve hizmet vermesi için Adanın muhtelif yerlerine dağınık olarak 14 ayrı bloktan oluşan binalar yapılmıştır.
Bulaşıcı hastalıkların ilerleyen Tıp Bilimi ile birlikte Tehlike olmaktan çıkmasından sonra uzun yıllar atıf durumda kalan altyapıdan yararlanılarak 1 Kasım 1955 yılında Deniz ve Güneş Tedavi Enstitüsü adı altında hizmete başlayan hastanemiz o yıllarda hasta ve hizmet binaları ayrı ayrı yerlerde olmak üzere dağınık bir şekilde faaliyet gösteriyordu.
Halen hastanemiz çatısı altında bulunan ve eski bina diye adlandırdığımız blokun yapılmasından sonra 1960 yılında Kemik ve Mafsal Hastalıkları Hastanesi kimliği ile faaliyet göstermeye başlamış olup 1960 yılından 1986 yılına kadar da Tek Dal Hastanesi olarak faaliyet sürdürmüş yeni bina inşaatı ile yatak kapasitesi arttırılmıştır. 1986 yılından buyana da Urla Devlet Hastanesi olarak hizmet vermektedir.

   

Etiketler

urla hastane devlet hastaneleri

Hava Durumu