DİNİ MEKANLAR

SVETİ KONSTANTİN

Görüntülenme - 2161 Yorum Ekle

Hakkımızda

Edirme'nin Kıyık Semtinde 1880 yılında inşa edilmiştir. 1889 da dekore edilen kilisedeki yazılar slav bulgarca ile yazılmıştır. Daha önce aynı yerde bulunan kiliseden kalmaz bazı tablolar mevcuttur. Halk arasında Bulgar Kilisesi olarak da bilinir.
Bir zamanlar şehrin bu bölgesinde genellikle Bulgar asıllı vatandaşlar oturmaktaydı. Kilisenin temeli 23 Nisan 1880 yılında atılmış ve aynı yıl inşaarı tamamlanmıştır. Kilisenin yapımı, Sultan II. Abdülhamit'in izni ve zamanın Edirne valisi Rauf paşanın yardımları sayesinde gerçekleşmiştir. Bulgar Kilisesinin planı üç gemili şeklinde olup, Bulgar vatandaşları olan papazlar kilisede görev yapmışlardır.
Daha sonra İstanbulu Bulgar asıllı papazlar bu görevi sürdürmüşlerdir.
Sv.Georgi Kilisesinin restarasyonu için 2001 yılında proje hazırlandı. Bulgarista Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 2002-2003 tarihlerinde imzalanan kültürel değerler taşıyan taşınmaz mirasın korunması protokolü çerçevesinde ve Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün Edirne'de bulunan Doğal ve Kültürel Zenginliklerin Korunması Komisyonunun aldığı karar gereğince Türk yekili makamları resmi izinleri ile Kilisenin restarasyonuna başlanmıştır. Restarasyon çalışmaları 30 Nisan 2004 tarihinde tamamlanmıştır. Kilise restorasyondan sonra 09 Mayıs 2004 tarihinde Bulgar ve Türk yetkililerin katılımı ile resmi açılış töreni yapılarak ibadete açılmıştır.

Etiketler

edirne svetin konstantin

Yorum Ekle