Hakkımızda

 

Susam yağ bakımından oldukça zengin bir besindir. Susamı genellikle unlu mamullerin üzerinde kullanırız ancak susam yağının faydaları oldukça fazladır. Susam yağı yüksek oranda kalsiyum, protein, magnezyum, B vitaminini içinde barındırır. Susam yağı antioksidan içerikli olduğu için kanser başta olmak üzere, bronşit, grip ve üst solunum rahatsızlıklarına karşı kalkan görevi görmektedir.

Vücuda enerji verir. Cinsel gücü arttırır. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite iyi gelir. Antioksidan ve kansere karşı koruyucudur. Susam yağı safra taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir. Gaz söktürür. Karın ağrısını azaltır. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Kemik erimesine karşı faydalıdır.

• Saçları besler ve canlılık kazandırır. Saça ve cilde masaj biçiminde uygulanır.

• Vitamin ve kalsiyum eksikliği sebebiyle sorunlu hale gelmiş tırnaklar için yararlıdır.

• Masaj yağı olarak aromaterapide önemli yer taşır. Susam yağı Ayurvedik tedavide de sıkça kullanılır.

• İçindeki doğal lesitin antioksidanların ve de yağa eklenmiş olan diğer maddelerin ciltten kolay bir şekilde derinlemesine emilimini sağlar.

• Dahilen müshil olarak kullanılır.

• Mayonez, soslar ve zeytinyağlı yemeklere ve salatalara lezzet vermek amacıyla da kullanılır.

• Susam yağı tohumların preslenmesiyle elde edilir. Susam yağı alırken kavrulmamış susam tohumlarından soğuk sıkımla ve ısıl işlem görmeden üretilmiş, katkı maddesi eklenmemiş ve başka yağlarla seyreltilmemiş ve de renklendirici maddeler kullanılmamış olanlar tercih edilmelidir.

• Susam yağının etkisinden faydalanmak için kavrulmaması, sıcak suyla temas etmemesi ve ısıdan korunması gerekir.

• Serin, ışıktan uzak şekilde ve de ağzı kapalı biçimde saklanmalıdır.

• Bazı kişilerde dahilen kullanım alerjik etkiye neden olabilir.

Susamdaki  Sesamin ve sesamolin’in, Yüksek kan basıncını önlediği ve karaciğer hasarına karşı koruma sağladığı düşünülüyor.

Susam yağı ayrıca böbrek rahatsızlıklarına, kemiklere, karaciğer hastalıklarına, nefes darlığına iyi gelmektedir. Karın ağrısına iyi gelir ve gaz söktürücü etkisi vardır. Susam yağı kışın soğuktan çatlamış el ve ayaklara sürülünce cildi yumuşatma ve nemlendirme etkisi görülür. Kullanım şekli 1 çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak içilir. Cilde masaj yapılarak uygulanır.

Etiketler

susam susam faydaları faydalı yağlar bitkisel yağlar sağlık yağları

Fotoğraflar

Yorum Ekle