Hakkımızda

 

Sinameki daha çok kabızlık sorunu için kullanılan bir çeşittir bitkidir. Kanı temizleme özelliği vardır. Bağırsaklardaki kurtları düşürmeye yardımcı olur. Sinameki kalbi kuvvetlendirir. Sinir sistemi bozukluğuna iyi gelir, sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır. Saç dökülmelerinde de etkili olan sinameki, suyunu saçlara uygulamak saç dökülmelerini azaltıcı etki gösterir.

Özellikle yaşlı kişiler de meydana gelen eklem ağrılarına iyi gelme özelliği bulunmaktadır. Sinameki çay olarak tüketildiği zaman iştah kesme özelliği gösterir ve idrar söktürür dolayısıyla zayıflamaya yardımcı olur. İdrar yollarındaki bakterileri giderme gibi bir faydası da bulunmaktadır.

 Geniş bir bitki ailesi olan Fabaceae türünden gelen sinameki tropikal bölgelere özgüdür. Yaklaşık 260 farklı türe (bazı kaynaklara göre 400) sahip olan sinameki müshil etkisi yaratan içeriği ile günümüzde pek çok ticari ilaç içerisinde etken madde olarak kullanılmaktadır. Somali, Mısır, Hindistan, Ortadoğu ve Sudan’da doğal olarak yetişir.

Bitkinin İngilizce adı olan “senna” kabuğu soyulabildiği için Arapça “sena” ve İbranice “soyulabilir” anlamına gelen “cassia”nın birleşmesinden türemiştir. Sinamekinin tarihte doktorlar tarafından ilk kullanımı ile ilgili belgeler MS 9 yüzyılda Arap Yarımadasına kadar gitmektedir. Bitki ticari olarak sıvı, toz ve tablet formlarında satılmaktadır. Bağırsakları temizlemek için kullanılır Müshil etkisi vardır Şişliği alır İştahı kapatır, diyet yapanlara yardımcı olur Kabızlığı giderir.

* Bağırsaklardan su emilimini engelleyerek sulu ve yumuşak dışkılamayı sağlayan, çok etkili bir müshil olan sinameki idrar söktürür ve kabızlığı giderir.
* Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.
* Damarları açar.
* Sinirleri gevşetici özelliği ile sakinleştirir ve ağrıları hafifletir.

Sinameki bal karışımı ile zayıflama kürleri tüm dünyada pek yaygındır. Bu sihirli karışım iştah kesici özelliği nedeniyle kilo verme diyetlerinde sıkça kullanılmaktadır. bir bardak su içerisine birer çay kaşığı sinameki ve bal koyarak karıştırınız. Bunu yarımşar bardak sabah ve akşam aç karnına içiniz. Sinameki ve bal karışımı hem antioksidanlarca zengin olduğu için bağışıklığı güçlendirir hem de metabolizma hızlandıran etki ve fayda sağlar.

Sinameki bal karışımının kan şekerini yükseltmesi nedeniyle vücudun besinlerdeki yağı enerjiye dönüştürme işlemi hızlanmaktadır. Bu da kilo kontrolü ve zayıflama manası taşımaktadır.

 

Etiketler

Sinameki Sinamekinın faydaları Sinameki ne işe yarar Sinameki nedir

Fotoğraflar

Yorum Ekle