Hakkımızda

 

Papatya çayının kökeni Eski Mısır’a kadar gidiyor. Eski Mısır’da halk güneş tanrısı Ra için düzenlenen törenlerde papatya çayı kullanırmış. Yine bu çağlarda mumyalama ve çeşitli hastalıkların tedavisinde papatyanın kullanıldığı biliniyor. Romalılar döneminde sık olarak tüketilen papatya çayı ayrıca hoş kokusuyla tütsü olarak da kullanılmış.

Antik Yunan’da ise güneş çarpması tedavisi, kolik ve ateşli hastalıkların tedavisinde kullanılırmış. 1600’lü yıllardan itibaren sinir sistemi üzerindeki olumlu etkileri keşfedilen bitki bu dönemde uykusuzluk, sinirlilik gibi durumlarda kullanılmaya başlanmış. Yine aynı yıllarda bel ve sırt ağrıları ile romatizmal ağrıları hafifletmek için kullanılmış.

Papatya çayının birçok faydası vardır fakat en bilinen özelliği sakinleştirici bir çay olmasıdır. Yemeklerden sonra papatya çayı tüketmek mideyi rahatlatır ve hazmı kolaylaştırır bir etki gösterir. Daha çok kışın yakalandığımız grip, nezle, soğuk algınlığı hastalıklarından koruma özelliği vardır.

Papatya çayı tüm dünya genelinde çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde en çok kullanılanlar bitkisel çaylar arasında yer alıyor. Yüksek fosfor içeriği ile kemiklerin güçlendirilmesinden kaygıyı gibi ruhsal sorunlara, antioksidan etkisiyle kanserle mücadeleden sinir sistemi sağlığının korunmasına kadar çok geniş bir kullanım alanına sahip.

Papatya yağı cilt iltihaplanmalarının tedavisinde, egzama, mantar gibi cilt hastalıklarının belirtilerinin hafifletilmesinde kullanılıyor. Doğal bir sakinleştirici olmasının yanı sıra papatya çayı, iltihap önleyici ve kasılmaları hafifletici özelliği ile reflü yanmalarını, adet kasılmalarını, mide bulantısını, mide ekşimesini ve baş ağrısını azaltır.

Kurutulmuş papatya yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen papatya suyu cilt bakımı için en etkili çözümlerden biri. Papatyanın ortasında bulunan ve aktif bileşenlerinin çoğunun yer aldığı sarı bölge cildin yumuşamasını, akne ve sivilcelerin görünümlerin azalmasını sağlıyor. Papatya çiçeklerini kaynatıp suyunu süzerek, soğumasını bekledikten sonra yüz yıkama suyu olarak kullanabilirsiniz.

Cilt bakımında olduğu gibi saç bakımında da papatya suyu kullanılmaktadır. Sarı saçlar için doğal bir parlatıcı olan papatya suyunu durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Kınayla karıştırılıp saça uygulandığında koyu saçların açılmasını, gölgelenmesini sağlar.

Uyku bozuklukları tedavisinde kullanılır Romatizmal rahatsızlıklar için kullanılır Deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletir Yemeklerden sonra sindirime yardımcı olarak kullanılır Gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılır Sabah bulantılarını hafifletir Alerji belirtilerini azaltır Stresi azaltır Mide kasılmalarını engeller Kaygıyı azaltır ve genel bir rahatlama sağlar Bağırsak sorunlarını giderir Bağırsak iltihaplanması tedavisinde yardımcı olarak kullanılır Kasları gevşetir, krampları azaltır Bağırsak hareketini arttırır Diş eti hastalıklarını önler Ağız iltihaplarını iyileştirir Sakinleştirir Karaciğeri çalıştırır Adet dönemi kasılmalarını hafifletir Sırt ve bel ağrılarını hafifletir Bağışıklık sistemini güçlendirir Boğaz ağrısını alır Apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılır.

Papatya çayı antioksidan bakımından zengin olduğu için cilde de çok faydalıdır, cildi besler ve cildi toksinlerden arındırır. Papatya çayı antioksidan bakımından zengin olduğu için cilt yaralarına da iyi gelmektedir. Bakterileri yok eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Papatya çayı öksürüğe iyi gelir. Kronik hale gelen baş ağrılarını geçirir. Bayanların adet dönemi düzensizliklerine iyi gelir ve adet dönemindeki sancıları geçirir.  Papatya çayı kan şekeri seviyesini korur.

Etiketler

Papatya Papatya çayı Papatya çayının faydaları Papatya çayı ne işe yarar Papatya çayı nedir

Fotoğraflar

Yorum Ekle