KENTSEL ALANLAR

KAPIDAĞ YARIMADASI

Görüntülenme - 15479 Yorum Ekle

Hakkımızda

Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir ilinin Erdek ilçesinin kurulu olduğu, bir kıstakla anakaraya bağlanan ve eski dönemlerde bir ada olduğu belirlenmiş Marmara Denizi içindeki kara parçasıdır.
Yüzölçümü yaklaşık 300 kilometrekare olup kuzey ve batı bölgelerinde yüksekiği 700-800 metreyi bulan dağlar bulunur. Su kaynakları bakımından zengin bir bölge olup, antik çağlardan beri yerleşim vardır. Bölgede bilinen en eski yerleşim yeri Kzikos'tur.
Yarımadanın 17.686 hektarını ormanlar oluştur. Kara ile birleştiği kıstağın doğu yanında Bandırma Körfezi, batı yanında ise Erdek Körfezi yer alır.
Kapıdağ yarımadası oluşum bakımından tombolo'ya örnektir.
Kapıdağ yarımadası önceden bir ada iken daha sonra bir çeşit coğrafi şekil değişikliğiyle yarımada olmuştur.

Etiketler

ada plaj sahil tatil doğal piknik etkinlik

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Yohan Carlosss

Çok güzel mekanlar var.Geze geze ilerleyip her birinde farklı tatlar ve manzaralar yakalayabileceginiz nadide bir güzellik...

3 ay önce

Ada Şule

Bize o kadar övdüler ki denizini falan ama gidince büyük bi hayal kırıklığı yaşadık. Bana kalırsa çokyer görmeyen insanlar denk gelmiş ve sevmiş hemen. Ama ben daha güzel denizlere gittim ve buraya bi daha gitmek istemem. Hemen hemen her denizi fırtınalı ve yosunlu bilginiz olsun. Ama illa gidicek olursanız Erdeğe gelmeden bi fırın var kamping alanı karşısında ordaki insanlar bu dünyadan olamıcak kadar iyi ve güleryüzlüler aklınızda olsun

5 ay önce

ayşen arslangiray

Her bir köşesi cennet bu adanın.

3 ay önce

AHMET ÜRGÜT

Sessiz sakin ve huzurlu bir yer. Hem deniz hem doğa. Hepsi bir arada.

7 ay önce

selim cu

Temiz ve guzel koylari var ,adanin arka kisimlari ozellikle cok guzel

9 ay önce

Yorum Ekle