EDİRNE SARAYI

5333 kere görüntülendi. Yorum Yapın
 
 

Hakkında

Edirne Sarayı ya da Saray-ı Cedid-i Amire (Yeni Saray) Edirne'deki Osmanlı saraylarından biridir. İstanbul'daki Topkapı Sarayı'ndan sonra Osmanlı'nın en büyük sarayı idi. Günümüze yalnızca çok küçük bir kısmı ulaşabilmiştir.
Şehir merkezinin dışanda kuzeyde Tunca nehrinin batısında çok geniş bir avlak ve orman içinde kurulu idi. 5 ana meydan ve bu meydan içinde bulunan yapılardan oluşuyordu. İçinde bir Saray Bahçesi bulunurdu. Geçmişte sarayın bulunduğu Sarayiçi bölgesi, günümüzde Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı alandır.
Yapımına II.Murat döneminde başlanmış, Fatih Sultan Mehmed zamanında Mimar Şehabettin'e tamamlattırılmıştır. En görkemli zamanı, padişah IV. Mehmed'in saltanatlığına yaşandı. Bu devirde içine yeni köşk, oda,kasr,çeşme ve havuzlar yapıldı.
Ülkemizin olduğu kadar dünyanın da en önemli kültürel mirasları arasında yer alan, Osmanlı Arkeolojisi ve Türk Saray Mimarisi ve hayatı bakımlarından büyük önem taşıyan Edirne Sarayo (Saray-ı Cedid-i Amire)'de son yıllarda; TBMM Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Edirne Valiliği İl Öze İdaresi ve Bahçeşehir Üniversitesi'nin kurumsal ilgi ve destekleriyle kazı, restorasyon ve koruma çalışmaları sürdürülmektedir.

   

Etiketler

edirne sarayı

İletişim Bilgileri

  • Adres : Edirne
  • Telefon:
  • Fax:
  • E-Mail :
  • Website :

Hava Durumu