DİNİ MEKANLAR

DEĞLE ÖREN YERİ

Görüntülenme - 2832 Yorum Ekle

Hakkımızda

Karaman’ın kuzeyinde yer alan ve volkanik bir dağ olan Karadağ kitlesinin üzerinde yer alan Değle Örenyeri’nde Bizans döneminden kalma 6 adet kilise ve çok sayıda konut kalıntıları bulunuyor. Buradaki kilise ve konutlar, Hristiyanlık dinini yaymak için Anadolu’yu karış karış gezmiş olan Aziz Paulos’un Konya ve ardından Karaman’daki eski yerleşim yerlerinden olan Derbe’ye 3 defa gelmesinin ardından kurulmuş. Bizans döneminin en önemli mimari yapıları arasında gösterilen bu kiliseler, Aziz Paulos’un izinden Anadolu’yu gezen turistlerin uğrak yeri haline geldi.

Binbir Kilise olarak da adlandırılan ve antik dönemde Piskoposluk merkezi olarak kullanıldığı düşünülen bölge, Türkiye’de inanç turizmi açısından öne çıkan destinasyonlar arasında bulunuyor. Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden yerli ve yabancı turistler Değle’ye giderek Bizans döneminden kalma kilise kalıntılarını ve konut mimarisini yerinde görüyor.

Yapılan kazı ve temizlik çalışmalarının ardından adını daha çok duyuran Değle Örenyeri’ne 2014 yılında da gelen turist sayısı arttı. Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün verilerine göre özellikle yabancı turist sayısında önemli bir artış söz konusu.  Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta, devam eden tanıtım faaliyetleri ile birlikte önümüzdeki yıllarda da hem Değle’ye, hem de Karaman’ın diğer turistik bölgelerine gelen turist sayısında artışın devam edeceğini belirtti.

Aziz Paulos’un Anadolu’yu gezerken geçtiği güzergahlardan biri olması açısından önem arz eden ve inanç turizmi açısından oldukça önemli olan Değle Örenyeri’nde, Bizans kilise kalıntılarının yanı sıra, Bizans Devrine ait kaya mezarları, mezar kapakları ile tepenin doğu yamaçlarında piramidal örtülü, kesme taşla inşa edilmiş oda mezarlar bulunuyor. Ören yerinde ayrıca Bizans devrinden öncesine tarihlenen bir sunak bulunuyor ancak bu sunak Bizanslılar döneminde kaya mezarına dönüştürülmüş. Bu büyük kaya bloğunun üzerinde bulunan ve bir elinde tas tutan, diğer eliyle de tohum saçan kabartma da turistlerin ilgisini çekiyor.

Etiketler

degle oren yeri

Yorum Ekle