DİNİ MEKANLAR

DARÜLHADİS CAMİ

Görüntülenme - 4870 Yorum Ekle

Hakkımızda

2.Muratın Tunca Nehri kıyısında, Germe Kapı Caddesinde 1435 tarihinde yaptırdığı Darülhadis Cami için; Rivayet edildiğine göre, Edirne Kalesinin Kerme Kapı Caddesi denilen tenha ve terkedilmiş bir bölgesine, bir kış sabahı daha gün doğmadan önce inşaat ustaları toplanmaya başlamış. Bu durumu gören halk da merakla olacakları seyretmeye koyulmuştu. Az sonra Sultan 2.Murat da buraya teşrif etmesin mi? Kurbanlar kesilmiş, dualar okunmuş, çevredeki herkeze ihsanlar dağıtılmış ve bizzat padişah tarafından bu ücra mekana bir temel taşı konulmuş.
Sonrasında büyük bir hızla inşaat başlamıştı. Merakla araya toplanan Edirneliler olayın detayını sonradan öğrenmişler. Meğer gece Sultan Murad rüyasında Peygamber Efendimizi (SAV) görmüş. Hz.Peygamber (SAV) kendisinden, bu mekanda bir Darülhadis inşa etmesini istemiş. Hz. Muhammed (SAV) ve ona ona ait herşeye düşkün her Osmanlı gibi Sultan Murad'a bu emri hiç geciktirmeden yerine getirmek için hemen rüyayı gördüğü uykudan uyanır uyanmaz inşaat hazırlıklarına başlanmasını emretmiş ve buraya ilk temel taşını da kendi elleri ile koymuş.
Bu rivayetten yola çıkan halk, dünyaz üzerinde, yapılan duanın kabul derecesi bakımından en önemli yerlerden birinin de Darülhadis Cami olduğunu söylerler.
Hatta Edirne'ye ikinci Kabe diyenler de vardır ki bu söylem, Darülhadis Caminin,, hem de Selimiye Caminin Peygamber Efendimiz (SAV)'in işareti ile yapılmış olmasındandır.

Etiketler

edirne darülhadis cami

Yorum Ekle