leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Mekan360.com Logo

Türkiye'nin Mekan Portalı

Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı'nı Gezmek İçin Hemen TIKLAYIN!

 Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi, Samsun'un Canik ilçesinde bulunan ve 18 Mayıs 2003 tarihinde Bandırma Vapuru Müzesi adıyla açılmıştır. Müze projesi, 13 Kasım 1999 tarihinde Samsun Valiliği'nin orijinal Bandırma Vapuru'nun boyutlarına sadık kalınarak tekrar inşa edilmesi kararıyla başlamıştır. Vapurun yapımı 1960 yılında gün ışığına çıkan ve günümüzde İstanbul Deniz Müzesi'nde muhafaza edilen orijinal vapurun projesi kaynak alınarak 15 Nisan 2001'de tamamlanmıştır ve 18 Mayıs 2003'te halka açılmıştır. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2002 yılında Kurtuluş Savaşı'nı ve genelgeleri betimleyen on kabartmadan oluşan Millî Mücadele Panoraması ile Türkiye'nin yedi bölgesini temsil eden yedi figürlü Millî Kurtuluş Anıtı da müze alanına eklenmiştir.

2005-2008 yıllarında müzede ve çevresinde yenileme çalışmaları yapılmıştır.Bu çalışmalar ile müzenin çevresindeki 35.000 m2'lik bir alanda çeşitli eklemeler ve peyzaj düzenlemesi yapılarak Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi adı verilmiştir. Millî Mücadele Parkı adı verilen açık hava müzesine eklenen İzmir'in Kurtuluşu'nu betimleyen üç yüz parçadan oluşan ve 70m2'lik alana yayılan oluşan seramik kabartma duvarı Türkiye'nin en uzun kabartmalarıdır. Samsun ve ilçelerinden Kurtuluş Savaşı'na katılıp şehit düşen 1200 kişinin isimlerinin yer aldığı Şehitler Yazıtı da yine yenilemeler sırasında eklenmiştir. Ayrıca tüm vapurdaki ahşap işçiliği, filikalar ve halatlar, raspa ve boyalar yenilenmiş, güvertede bulunan ahşaplar hava muhalefetine dayanıklı olacak şekilde elden geçirilmiş, yeni 13 balmumu heykel yerleştirilmiş, çeşitli kamara düzenlemeleri yapılmıştır.

Gemi, müze tefriş, yatak odası, sergi salonu, kaptan köşkü, kaptan kamarası ve mutfak olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. Tefriş salonunda aralarında Mustafa Kemal de olmak üzere beş balmumu heykel ile 1870'li yıllarda imal edilen gemici saati, telefon, yangın tüpü, ölçüm saati gibi eşyalar yer almaktadır. Mustafa Kemal'in yatak odası olarak dizayn edilen odada yine Mustafa Kemal'e ait orijinal bir radyo yer almaktadır. Salonda vapurun orijinal çizimleri ve tarihçesi, Mustafa Kemal'e ait koleksiyon fotoğrafları, Mustafa Kemal'e ait orijinal beylik silahı, yine Mustafa Kemal'in el yazısıyla yazdığı kongre kararnamelerinden nüshalar sergilenmektedir. Ayrıca sinevizyon gösterimi yapılmasını sağlayan sistem ve oturma grupları da yer almaktadır. Kaptan köşkünde vapurun kaptanı İsmail Hakkı Durusu'yu temsilen bir balmumu heykel ve 1887 yılına ait denge pusulası yer almaktadır. Kaptan kamarasında ise özel eşyalar yer almamaktadır. Vapurun son bölümü olan mutfakta ise kömür sobası yer almaktadır.

Bandırma Vapuru'nun Tarihçesi
Gemi 1878 yılında İskoçya'nın Glasgow kentinde Mac. Intyre Paisley - Huston and Cardett tersanesinde 21 sıra numarası ile 279 grostonluk yolcu ve yük vapuru olarak inşa edilmiştir. Geminin ilk sahibi Dussey and Robinson şirketi gemiyi Torocaderto adı altında 5 yıl çalıştırdı. 1883 yılında Yunanistan'daki H. Psicha Preus Firmasına satıldı. Kymi adını alarak, geminin Londra'da olan kaydı Pire Limanına alınmıştır. 1890 yılında H. Psicha Preus firması gemiyi başka bir Yunan firması olan Cap. Andereadis firmasına satmış, 12 Aralık 1891 tarihinde kaza sonucu batmış, aynı yıl içersinde yüzdürülüp Kıymı adı ile İstanbul Rama Derasimo firmasına satılarak İstanbul Limanına kayıt edilmiştir.

1894 yılında o zamanki Deniz Yolları İşletmesi anlamına gelen İdare-i Mahsusa'ya nakledilmiş ve Türk bayrağı çekilerek, adı Panderma olarak değiştirilmiştir. Marmara Denizi kıyılarında, Tekirdağ, Mürefte, Şarköy, Karabiga, Erdek arasında yük ve yolcu seferleri yapmıştır.İdare-i Mahsusanın statü değiştirerek 28 Ekim 1910 yılında Osmanlı Seyrüsefain İdaresi (Osmanlı Denizcilik İşletmesi) olunca geminin adı Bandırma olarak değiştirilerek posta vapuru haline getirilmiştir.

19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk ve Silah Arkadaşlarını Samsun'a getirdikten sonra yine posta hizmetlerine devam etmiştir. 1924 yılında Türkiye Seyrüsefain İdaresi tarafından hizmet dışı bırakılmıştır. 1925 yılında gemi Bozmacı İlhami isimli Türk armatöre satılmış, ve aynı armatör tarafından 4 ay içinde hurda olarak parçalanmıştır.

Bandır Vapuru'nun Tarihteki Önemi
Bandırma Vapuru'nun, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok önemli bir yeri vardır. Mustafa Kemal Paşa 9. Ordu Genel Müfettişi vazifesiyle ve mahiyeti ile birlikte, VI. Mehmet'in buyruğuyla Osmanlı Ordusu'nun dağıtılması sürecini denetleme ve asayiş için görevlendirilmişti. Bunun üzerine 18 silah arkadaşıyla birlikte Samsun yoluna koyulmuştur. İstanbul'dan Samsun'a Bandırma Vapuru ile gitmiştir.

Tarihe İmzasını Atmış "Bandırma Vapuru"

Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı'nı Gezmek İçin Hemen TIKLAYIN! Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi, Samsun'un Canik ilçesinde bulunan ve 18 Mayıs 2003 tarihinde Bandırma Vapuru Müzesi adıyla açılmıştır. Müze projesi, 13 Kasım 1999 tarihinde Samsun Valiliği'nin orijinal Bandırma Vapuru'nun boyutlarına sadık kalınarak...

Ahşabın Yolculuğu Sergisi

Samsun Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nde (AVYM) 'Ahşabın Yolculuğu' sergisi açıldı. Samsun Piazza bu sefer ahşap sanatının gizemli dünyasına uzanan kültürel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 2011 yılında emekli olduktan sonra ahşap sanatına ağırlık veren ve eserlerini Türkiye'nin birçok yerindeki sanatseverlerle paylaşan Hilmi Uzun, Samsun Samsun...

Sarp Group Samsun'da ikinci projeye start verdi!

Kaliteli Projelerin Öncüsü Sarp Group'tan Samsun'a yeni TOKİ projesi Türkiye'nin önde gelen ve ödüllü proje sahibi Sarp Group kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışıyla diğer projelerine de hız kesmeden devam ediyor. Sarp Group, TOKİ Projeleri kapsamında Samsun'da inşaa edilecek yeni bir projeye start veriyor. Samsun ili Çay Mahallesi'inde 422 Konut, 1 adet...
Deprecated: Function session_is_registered() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/footer2.php on line 90 Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/footer2.php on line 92