leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Hakkımızda

 

Portakal bildiğimiz gibi C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Kış aylarında gripten, nezleden, soğuk algınlığından korunmak için tercih edilmesi gereken bir meyvedir. Portakal sadece C vitamini açısından değil, potasyum, magnezyum, B vitamini bakımından da zengindir.

Portakalda folik asitte fazlaca bulunur ve bu nedenle özellikle hamile bayanlar tarafından fazlaca tüketilmesi gerekir. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar ve kanı temizleme özelliği de bulunur. Kanı temizlediği için cildi güzelleştirici etkisi de bulunmaktadır ve sivilceleri geçirir.

Portakalın Bağışıklık Sistemine Faydaları: Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan portakal oldukça zengin C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, vücutta ki toksin maddelerin atılımını sağlar. Vücudun direncini arttırarak hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Hastalık süresince bol portakal tüketimi hastalık süresini kısaltır. Bedenin daha zinde kalmasına yardımcı olur.

Portakal Böbrek Taşlarını Döker: Portakal düzenli olarak tüketildiğinde zamanla gelişmekte olan böbrek taşlarını dökebilir.

Kolesterolü düşürür: Portakallar hesperidin ve pektin  içermektedir ve bu maddeler mevcut kötü kolesterolü düşürür. Bu durum ayrıca yağların emilimini yavaşlatmak için vücuda yardımcı olur.

Portakal Diyabeti Önler:  Portakallar, düşük kalori içerdği için günlük tüketilebilir . Kandaki şeker seviyesini olumlu yönde etkileme noktasında çok etkilidir.

Portakal Artriti Giderebilir:  Günde tüketilen bir bardak portakal suyu genellikle artritten kaynaklanan inflamasyonları giderebilir. Anti inflamatuar özelliği romatoid Artrit risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Portakal  Kan Basıncını Düşürür: Portakallar hesperidin ve magnezyum içermektedir ve bu maddelerin en büyük özelliği kan basıncını düşürmeleridir.

Portakal Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Portakallar sindirim sisteminin alınan besinleri kolay bir şekilde hazmedilmesini sağlayan maddeler ve bileşenler içermektedir. Bu etkili besinleri sindirmeye yardımcı olurlar.

Portakal  Cildi Nemlendirir: Portakalda bulunan doğal yağlar cildi nemlendirmek için kullanılabilir. Özellikle kuru ciltlerde meydana gelen sorunları ortadan kaldırabilir.

Portakal Kanser Riskini Azaltır: Genellikle Portakal ve diğer narenciye meyvelerinde bulunan D-linonene adlı bir bileşen, kolon kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri, meme kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca C vitamini serbest radikallerin oluşturduğuzararlarından hücreleri korur ve farklı kanser vakalarının ortaya çıkmasına engel olur.

Portakal Beyin Sağlığına Katkıda Bulunur: Portakalların içerdiği folik asit beyin sağlığını korumaya yardımcı olur. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirir.

Portakal Cilt Sağlığını Korur: Serbest radikallere karşı mücadele ederek genel anlamda cilt sağlığını korur. Bunun dışında içerdiği flavonoidler ve polifenoller viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Mükemel bir C vitamini kaynağı olan portakalın kabukları ve tozu cilt sağlığı için yaygın olarak kullanılır. Akne tedasinde çok etkilidir. Kir, sivilce ve siyah lekeri giderebilir. Toksinleri ortadan kaldırarak cilt gözeneklerinin açımasını, hava almasını ve nemlenmesinis ağlar. Cilt hücrelerinin yenilemesini ve cildi ölü hücrerlerden temizlenmesini sağlar.

Bunların dışında cildin beyazlamasını , parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayan portakal, aynı zamanda zararlı güneş ışıklarının verdiği hasarları giderir.

Portakal topikal olarak cilde uygulandığında cildi nemlendirir. Kuru ciltlerde meydana gelen dökülme ve kaşıntı, kızarıklık gibi sorunları ortadan kaldırabilir.

Portakal suyu ve portakal kabuklarının cilde uygulanması genel anlamda cildin yumuşamasını, mikroplardan temizlenmesini sağlar. Cilt yağlarının seviyelerini korur.

Portakal Suyu Saç Sağlığını Korur: Portakal suyuna bir miktar bal karıştırarak şampuanıda kullanmak suretiyle 5-10 dakika saçlarınıza uygulayın Bu işlem saçlarınıza doğal bir parlaklık kazandırıken aynı zamanda saçları besleyecektir.

Portakal saçların köklerini besler, dökülmelerine engel olabilir  ve aynı zamanda kafa derisine uygulandığında kafa derisi sağlığına da katkıda bulunur.

Portakalın Diğer Faydaları: Kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik sağlığını korur. Yüksek lifler içerdiği için ülseri önler. Görme yeteneğini geliştirir.Damart sertliğine izin vermez ve kalp sağlığını korur.

Portakal suyu portakalın preslenmesiyle elde edilir. Genel hatlarıyla portakalın sağladığı faydalara benzer faydaları vardır.

  • Portaka suyu kan basıncını korur ve dolaylı olarak kalp sağlığına katkıda bulunur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • İçerdiği vitamin ve mineraller yardımıyla kansere yakalanma riskini azaltır.
  • Ülsere karşı etkilidir.
  • Portakal suyu böbrek taşlarının oluşmasını önleyebilir.
  • Kilo vermeyi kolaylaştırır, yağ yakmayı teşvik eder.
  • Kalp krizi riskini azaltır, genel anlamda kalp sağlığını korur.
  • Yoğun miktarda C vitamini içeren portakal suyu ayrıca içerdiği zengin miktardaki mineral ve bileşenler yardımıyla kansızlığı giderir.
  • Portakal suyu cilt sağlığını koruyarak yaşlanmayı geciktirir.
  • Çocukların gelişme sürecinde önemli rol oynar, kemik sağlığı için çocukların mutlaka tüketmesi gereken besinlerden bir tanesidir.

  

  

  

  

Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

PORTAKAL

Bu firmaya ait kayıtlar 7647. kez ziyaret edilmektedir.

En Yakın Gezİ Mekanları


... Yükleniyor ...

EN YAKIN TARİHİ MEKANLAR


... Yükleniyor ...

EN YAKIN KÜLTÜREL&ETKİNLİK MKN.


... Yükleniyor ...

ŞEHİR PANORAMALARI


... Yükleniyor ...

Anı Defteri


... Yükleniyor ...