Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/header.php on line 264 MEVLANA MÜZESİ-Konya-MERAM-turbe--mevlana--konya--meram--semahane--mescid--seb-i-aruz-Mekan360.com - Ana Sayfa
leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Reklamı Gizle

Mekan Bilgisi

Kültür turizminin önemli merkezlerinden Mevlana Müzesi eskiden Mevlâna’nın dergâhı olan ve 1926 yılından bu yana müze olarak kullanılmaktadır, Mevlana Türbesi olarak da bilinir ve o gün bu gündür yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir..Müze, kültür turizmi açısından Konya ‘yı önemli bir merkez yaptı. Yurt içi ve dışında yapılan çalışmalar ise müzeye olan ilgiyi her geçen yıl artırmıştır…Bağlı bulunduğu Kültür Bakanlığı’na Topkapı Sarayından sonra en çok gelir getiren ikinci müzedir. Müze alanı 18.000 m² alan üzerindedir..“Gök kubbeden daha iyi türbe mi olur”   diyen Hz.Mevlana Celaleddin-i Rumi, babasının üstüne türbe yapılmasını istemese de kendisi öldükten 17 Aralık 1273 sonra oğlu istekleri yerine getirip “Kubbe-i Hadra” (Yesil Kubbe) nin yapılmasına izin vermiştir..
İlk olarak Mevlevî Dergâhi ve Türbe 1926 yilinda “Konya Âsâr-i Âtîka Müzesi” olarak. 1954 de ise belli değişiklikler yapılarak “Mevlâna Müzesi” olarak ziyaret edilmektedir..
Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

MEVLANA MÜZESİ

Bu firmaya ait kayıtlar 9439. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...